Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. októbra 2014

Finančný výbor odsúhlasil zmenu nastavenia limitov na daňové výdavky



Ak podnikateľ využíva majetok určený na podnikanie aj na súkromné účely, mal by dostať možnosť odpísať si do nákladov výšku výdavkov podľa skutočnej ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Bratislava 7. októbra (TASR) – Ak podnikateľ využíva majetok určený na podnikanie aj na súkromné účely, mal by dostať možnosť odpísať si do nákladov výšku výdavkov podľa skutočnej miery jeho užívania. Počíta s tým pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov z dielne rezortu financií, ktorý na dnešnom zasadnutí schválil Výbor Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet. Ministerstvo pôvodne navrhovalo, že pri 18 kategóriách výdavkov bude tento limit na úrovni 80 %. Nová úprava by sa mala týkať všetkých výdavkov tak, ako to platilo doteraz.


"Navrhovanou úpravou sa v prípade majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby, zavádza možnosť výberu medzi paušálnym uplatnením výdavkov vo výške 80 %, ak je majetok používaný aj na súkromné účely, alebo preukázateľnou výškou výdavkov v závislosti od skutočného využívania tohto majetku na súkromné účely a podnikanie," priblížil podpredseda výboru Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Členovia finančného výboru zároveň odobrili ďalšiu zmenu vládnej novely súvisiacu s používaním virtuálnych registračných pokladníc. Pôvodný návrh umožňoval jej použitie len tomu subjektu, ktorý evidoval menej ako 300 pokladničných dokladov mesačne. Testovaním sa však zistilo, že systém zvládne aj väčšie množstvo dokladov, preto by sa mala hranica zvýšiť na 1000 dokladov za mesiac. "To znamená, že to bude môcť využiť viacero subjektov a, samozrejme, tým ušetria náklady na zaobstaranie registračnej pokladnice," povedal Kamenický pre TASR.

Opozičný poslanec Jozef Kollár (nezaradený) pripustil, že po rokovaniach s rezortom financií bolo do návrhu zapracovaných približne 80 % jeho kľúčových pripomienok. Upozornil však, že prijatím novely sa v rokoch 2015 až 2017 presunie do štátneho rozpočtu takmer 1 miliarda eur zo súkromného sektora.

Výhrady má najmä voči predĺženiu doby odpisovania administratívnych budov zo súčasných 20 na 40 rokov. "Toto opatrenie považujem za vysoko retroaktívne. Ak si už podnikateľ zadovážil administratívnu budovu, dal si ju do obchodného majetku a začal ju odpisovať s tým, že doba odpisovania je 20 rokov, môže to teraz vážne nabúrať jeho finančné plány," zdôvodnil Kollár pre TASR. Plánuje preto vyzbierať 30 podpisov od opozičných poslancov a obrátiť sa s podaním na Ústavný súd SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MARTINKA: Za úmrtím pacienta v Piešťanoch sú úsporné opatrenia kúpeľov
<< predchádzajúci článok
MMF opäť znížil prepoveď rastu globálnej ekonomiky