24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2016

11. mája 2016

Fíni zdolali Maďarov 3:0. Outsider odolával skoro dve tretiny

Brankár Maďarska Adam Vay sleduje puk v zápase B-skupiny MS v hokeji Fínsko - Maďarsko v Petrohrade 11. mája 2016. Foto: TASR/AP

Helsinki 11. mája (TASR) - Fínski hokejisti zdolali vo svojom štvrtom vystúpení na MS outsidera z Maďarska 3:0 a dostali sa s plným počtom 12 bodov na čelo "slovenskej" B-skupiny. Pred druhou Kanadou majú trojbodový náskok, obhajca titulu má však jeden zápas k dobru. Maďari odolávali iba do 37. minúty, potom Atte Ohtamaa zlomil čaro dovtedy bezchybne chytajúceho brankára Adama Vaya a v tretej tretine pridal favorit ešte dva góly.

Fíni majú teraz dva dni voľna, ďalší zápas odohrajú až v sobotu o 11.15 SELČ s Francúzskom. Maďari o deň skôr nastúpia v tom istom čase v Petrohrade proti USA.

Od úvodu sa zápas zmenil na súboj fínskych strelcov s maďarským brankárom Vayom. Ten privádzal súpera dlhý čas do zúfalstva, v prvej tretine nepochodili pred ním v čistých šanciach Laine, Koskiranta a ani Pulkkinen. Maďari sa v "ugrofínskom" súboji dostávali pred Sarosa iba sporadicky, za to na Vaya sa valil jeden útok za druhým. Maďarský brankár však ukázal svoje umenie aj pri šanci Aha, keď zasiahol skvele betónom. Odpor súpera zlomil až gól obrancu Ohtamaau, ktorý v 37. min. trafil presne z ľavého kruhu a poslal svoj tím do vedenia. Severanom sa už potom dýchalo lepšie a v tretej časti pridali ešte dva kúsky. Triumf poistili Koivu a v presilovke Barkov. Fíni prestrieľali súpera jasne 51:13.

B-skupina (Petrohrad):

Fínsko - Maďarsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 37. Ohtamaa (Komarov), 50. Koivu (Granlund), 57. Barkov (Laine, Jokinen). Rozhodovali: Iverson (Kan.), Piechaczek (Nem.) – Fluri (Švajč.), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 1:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3794 divákov.

Fínsko: Saros – Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Ohtamaa, Kivistö, Salmela – Aho, Koivu, Granlund – Laine, Barkov, Jokinen – Pyörälä, Koskiranta, Komarov – Pulkkinen, Sallinen, Pihlström

Maďarsko: Vay – Szirányi, Wehrs, Dudas, Sagert, Stipsicz, Mestyán, Garát – Galló, Sarauer, Kóger – Benk, J. Vas, K. Nagy – G. Nagy, M. Vas, Sofron – Magosi, Erdély, Sebok - Bartalis