Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. marca 2007

Fínske voľby vyhrala strana stredu premiéra VanhanenaFínska strana stredu premiéra Mattiho Vanhanena vyhrala nedeľné parlamentné voľby tesnou väčšinou pred opozičnou konzervatívnou Stranou národnej koalície. Po sčítaní 99 percent odovzdaných hlasov ...Zdieľať

HELSINKI 18. marca (WEBNOVINY) - Fínska strana stredu premiéra Mattiho Vanhanena vyhrala nedeľné parlamentné voľby tesnou väčšinou pred opozičnou konzervatívnou Stranou národnej koalície. Po sčítaní 99 percent odovzdaných hlasov Vanhanen predstúpil pred novinárov a jednoducho prehlásil: "Dokázali sme to". Premiérova strana v 200-člennom parlamente obsadí 51 kresiel, o jedno viac ako konzervatívci.

Súčasnú vládnu koalíciu, ktorá je pri moci od roku 2003, tvoria centristi, sociálni demokrati a malá Švédska ľudová strana. Spolu majú v parlamente 116 z 200 kresiel. V rokoch 1995 až 2003 vládli sociálni demokrati s konzervatívcami. Žiadna z troch najväčších strán zatiaľ nenaznačila, koho osloví s návrhom na spoluprácu v prípade volebného víťazstva.

Tretia marcová nedeľa je vo Fínsku tradičným dňom hlasovania občanov v parlamentných voľbách, ktoré sa konajú každé štyri roky už od roku 1907. Zákonodarné zhromaždenie si v roku 2007 pripomína sté výročie svojho vzniku a voľby sú tentoraz doplnené o prívlastok jubilejné. O obsadení 200 kresiel jednokomorového parlamentu rozhodovalo necelých 4,3 milióna oprávnených voličov v 15 volebných obvodoch. Fínsko, ktoré získalo nezávislosť od Ruska v roku 1917, má spolu 5,2 milióna obyvateľov.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Letecká doprava na severovýchode USA už tretí deň ochromená
<< predchádzajúci článok
Čiernohorská polícia vypočúvala členov Karadžičovej rodiny