Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. februára 2007

Firmy kvôli ÚRSO už podali na štát žaloby



Sedem spoločností, ktorým v minulom roku Ústavný súd SR (ÚS) priznal porušenie ústavného práva v otázke stanovenia cien energií na rok 2003 regulačným úradom, už podali žaloby na súdy. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Sedem spoločností, ktorým v minulom roku Ústavný súd SR (ÚS) priznal porušenie ústavného práva v otázke stanovenia cien energií na rok 2003 regulačným úradom, už podali žaloby na súdy. Podľa ÚS firmám SMZ Jelšava, Železiarne Podbrezová, Slovenská paroplynová spoločnosť (SPS) Ružomberok, Duslo Šaľa, Slovmag Lubeník, SHP Harmanec a NCHZ Nováky totiž Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) neoprávnene vydal cenové rozhodnutia, nakoľko nebol vydaný záväzný vykonávací predpis. "Teraz počkáme nech nám kompetentné súdy vyčíslia spôsobené straty a potom budeme hľadať riešenia. Počkáme, uvidíme a povieme," komentoval súčasný stav v tejto veci na piatkovej tlačovej besede šéf Klubu 500 a generálny riaditeľ Železiarni Podbrezová Vladimír Soták. Šéf železiarní nevylúčil, že firmy budú ochotné sa so štátom dohodnúť aj na mimosúdnom vyrovnaní. "Sme pripravení na čokoľvek," podotkol Soták.

Firmy odmietajú, že žiadajú sumy, ktoré zverejnili minulý týždeň opoziční poslanci počas rozpravy o novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach v Národnej rade SR. Poslanec za KDH Július Brocka a poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš vtedy uviedli, že firmy žiadajú odškodné 17 mld. Sk, pričom sú ochotné dohodnúť sa so štátom na mimosúdnom vyrovnaní za 2,7 mld. Sk. "Keď sa celá tá suma nasčíta za všetky firmy, určite neprevýši sumu 2 mld. Sk. Náš podnik vyčíslil škody pod 200 mil. Sk," zdôraznil Soták. Podľa neho je to nehorázna lož. "Nikto nikdy nežiadal 17 mld. Sk a nikto sa netlačí do mimosúdneho rokovania. Tieto peniaze, o ktoré sme prišli, v súčasnosti nerozhodujú o bytí či nebytí spoločností. V podstate my sa za tými peniazmi netrasieme. Chceme dosiahnuť stav, aby sa podobné veci neopakovali," doplnil Soták.

Spomínané firmy sú presvedčené, že ÚRSO pri svojom postupe v roku 2002 porušil Ústavu SR a aj zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Podľa Sotáka opoziční politici a predstavitelia regulačného úradu svojimi vyjadreniami sa len snažia zakryť svoju mieru zodpovednosti za nezákonný stav a škody, ktoré sú s ním spojené. "V každej demokratickej krajine by zodpovední úradníci nečakali a okamžite by sa vzdali svojich funkcií," uzavrel Soták.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vladimír Maňka spravodajcom eurosocialistov pre rozpočet EÚ
<< predchádzajúci článok
Fico v Líbyi o spolupráci i o bulharských sestričkách