Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

01. mája 2018

Flámska časť Belgicka vyhlásila kampaň Máj - mesiac bez plastovMáj - mesiac bez plastov. Pod týmto heslom spustil belgický región Flámsko novú kampaň zameranú na zvyšovanie informovanosti obyvateľov o potrebe znižovania ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR - Štefan Puškáš
 
Brusel 1. mája (TASR) - Máj - mesiac bez plastov. Pod týmto heslom spustil belgický región Flámsko novú kampaň zameranú na zvyšovanie informovanosti obyvateľov o potrebe znižovania spotreby výrobkov z plastu.


Belgická televízna stanica RTBF v utorok uviedla, že organizátori kampane chcú upozorniť občanov na negatívny vplyv spotreby plastov na životné prostredie a ľudské zdravie a zároveň chcú dosiahnuť zníženie používania plastov po obdobie jedného mesiaca.

"Znečistenie prírody plastami doslova explodovalo a vo veľmi krátkom časovom období. Každú minútu sa ekvivalent jedného nákladného auta plného plastov vlieva do oceánov. Situácia je neudržateľná," uviedla jedna z organizátorov tejto kampane Mies Maria Meuldeová.

Podľa jej slov môžu aj jednoduché gestá každodenného života zmeniť veci k lepšiemu. Stačí sa napríklad vzdať používania plastových slamiek a nahradiť plastové fľaše iným obalom.

Na situáciu s plastami sú citliví aj v belgickom regióne Valónsko, kde podľa štatistík domácnosti a priemyselné odvetvia vyprodukujú ročne okolo 150.000 ton plastov. Valónska vláda vo februári oznámila, že v rámci investičného plánu vyčlenila 75 miliónov eur na zber plastového odpadu. Valóni tiež plánujú vytvoriť tri centrá špecializované na triedenie a recykláciu plastov - v Ghline, Liége a Charleroi.

Belgicko reaguje v súvislosti s oficiálnou politikou EÚ, podľa ktorej sú plasty pohromou, ktorá znečisťuje naše moria, oceány, pláže, ale aj naše pľúca, naše jedlo, vzduch a vodu. A to už takmer 60 rokov.

Európska komisia (EK) v januári tohto roka prijala prvú celoeurópsku stratégiu pre plasty. Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič upozornil, že túto stratégiu treba vnímať v ekologickej rovine aj ako modernizáciu európskej ekonomiky. Komisia v tejto súvislosti presadzuje obehové hospodárstvo, ktoré má zhodnotiť potenciál odpadov v prospech podnikateľov a spotrebiteľov. Stratégia pre plasty má zmeniť spôsob, akým sú plastové výrobky navrhované, vyrábané, používané a recyklované.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Altmaier: Dokážem si predstaviť svet, kde sa obchodné bariéry zmenšujú
<< predchádzajúci článok
Sviatok práce má korene v USA, tam ho však dnes neoslavujú

Flámska časť Belgicka vyhlásila kampaň Máj - mesiac bez plastov - diskusné fórum čitateľov