Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. decembra 2010

FNM navrhuje predaj 100-percentného podielu teplární



Fond národného majetku (FNM) navrhuje vláde privatizovať 100-percentné podiely šiestich najväčších teplárenských spoločností. Ako vyplýva zo správy o fungovaní ...



Zdieľať
miskov Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) - Fond národného majetku (FNM) navrhuje vláde privatizovať 100-percentné podiely šiestich najväčších teplárenských spoločností. Ako vyplýva zo správy o fungovaní spoločností s majetkovou účasťou fondu, predaj teplárenských spoločností v Trnave, Žiline, Košiciach, Martine, Bratislave a vo Zvolene by mala vláda urobiť formou súťaže s medzinárodnou účasťou. “Tento spôsob predaja pri stanovení ceny ako hlavného kritéria, znamená maximalizáciu ceny a zvýšenie kvantity a kvality potenciálnych investorov. V prípade predaja 100 % akcií to pre štát znamená maximálny výnos z predaja akcií, možnosť vybrať strategického investora, ktorý bude mať optimálne podmienky pre riadenie spoločnosti a plnú zodpovednosť za jej rozvoj,“ uviedol fond vo svojej správe.


Ministerstvo hospodárstva SR (MH) zatiaľ nevie, kedy a akou formou bude predávať šesť najväčších teplárenských spoločností. “V tejto chvíli je predčasné hovoriť o tom, pretože pripravujeme materiál, ktorý analyzuje vôbec odštátňovanie týchto podnikov, ktorých súčasťou by mali byť aj teplárne. V tejto chvíli však nie je na stole tento materiál, tak je naozaj predčasné sa vyjadrovať k akejkoľvek forme odštátnenia,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA minister hospodárstva Juraj Miškov.



Teplárenské spoločnosti podľa FNM nie sú v súčasnosti schopné pokrývať svoje prevádzkové náklady napriek rozsiahlemu odpredaju nehnuteľností a sú nútené pre svoju ďalšiu existenciu čerpať cudzie finančné zdroje. “V poslednom období je badateľný pokles dodávok tepelnej energie pre priemyselný sektor, ako aj pokles záujmu o pripájanie nových objektov v dôsledku utlmenia bytovej a priemyselnej výstavby,“ doplnil fond. Hospodárenie teplární negatívne podľa fondu v blízkej budúcnosti ovplyvní aj nutnosť ich urýchlenej modernizácie tak, aby vyhovovali štandardom stanoveným Európskou úniou.

Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností chcela realizovať ešte druhá vláda Mikuláša Dzurindu. Odpredaj majetku však už kvôli predčasným parlamentným voľbám v roku 2006 nestihla. Nasledujúca vláda Roberta Fica predaj energetických spoločností zastavila. Teplárenské spoločnosti v Bratislave, Košiciach, Trnave, Žiline, Martine a vo Zvolene sa mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Fond národného majetku pôvodne navrhoval, aby investor mohol získať až 67 % akcií, pričom zvyšok sa mal bezodplatne previesť na mestá, v ktorých tepláreň sídli. Prevod 49 % akcií teplární na mestá prezentoval v roku 2005 vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek. Podľa vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša však ešte existovala možnosť, že na mestá sa prevedie minimálne 34 % akcií teplárenských spoločností a zvyšných 15 % akcií by Fond národného majetku potom buď ponúkol investorovi, alebo predal prostredníctvom kapitálového trhu.

Podľa ministra Miškova vláda dodrží sľub, ktorý si dala v programovom vyhlásení, že nebude privatizovať strategické podniky. “V programovom vyhlásení vlády je uvedené, že nebudeme privatizovať žiadne strategické podniky,“ reagoval minister Miškov na otázku, či ministerstvo neuvažuje o odpredaji aj ďalších podielov štátu, ktoré vlastní napríklad v Transpetrole, v Slovenských elektrárňach, v Slovenskom plynárenskom priemysle, či v Západoslovenskej, Stredoslovenskej a Východoslovenskej energetike.

FNM vo svojej správe nenavrhol spôsob naloženia s majetkom vo firmách s charakterom prirodzeného monopolu, medzi ktoré zaradil distribučné spoločnosti, Slovenské elektrárne, Slovenský plynárenský priemysel a Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu. “Zámery a ciele pri zabezpečení konkurencieschopnosti, efektívnosti a udržateľnosti energetickej politiky budú aktualizované v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR. FNM nenavrhuje preto spôsob naloženia s majetkovou účasťou v týchto spoločnostiach. V prípade, že sa bude uvažovať o predaji, odporúčame však zvážiť taký spôsob, ktorý bude vychádzať z príslušných mechanizmov vyplývajúcich z platných akcionárskych zmlúv, t.j. uplatnením predajnej opcie FNM, respektíve predkupného práva,“ konštatoval fond.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stovky ľudí protestovali v Moskve proti radikálom
<< predchádzajúci článok
Septembrové zemetrasenie na N. Zélande vyvolalo nové otrasy