Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. septembra 2012

Fond transparentnosti ponúka granty pre kontrolu moci v SRNadácia Pontis spúšťa Fond pre transparentné Slovensko. Jeho poslaním je rozvoj etického správania a transparentnosti vo verejnom živote, podpora zdravého podnikateľského prostredia a systematické ...Zdieľať
peniaze BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Nadácia Pontis spúšťa Fond pre transparentné Slovensko. Jeho poslaním je rozvoj etického správania a transparentnosti vo verejnom živote, podpora zdravého podnikateľského prostredia a systematické znižovanie korupcie na Slovensku.


Agentúru SITA o fonde informovala PR manažérka nadácie Petra Nagyová. Fond pre transparentné Slovensko má ambíciu tri roky podporovať analytické organizácie a organizácie, ktoré sa venujú verejnej kontrole moci na Slovensku formou grantového programu.

V prvom ročníku, ktorý sa uskutočňuje od septembra 2012 do septembra 2013, bude z Fondu rozdelených 50 350 eur. "Predpokladáme podporu približne dvoch až troch projektov minimálne 10 000 eur a maximálne 30 000 eur. Požadovanú výšku grantu môže nezávislá hodnotiaca komisia znížiť," uvádza Nagyová.

Fond vznikol z iniciatívy členských firiem združenia Business Leaders Forum. Ako uviedla Nagyová, lepšiu transparentnosť chce fond dosiahnuť "inštitucionálnou podporou mimovládnych neziskových organizácií, ktoré kontrolujú vybrané oblasti verejného života a obhajujú verejný záujem v prípadoch korupcie, klientelizmu, plytvania verejnými zdrojmi, zneužívania moci či neetického spravovania vecí verejných."

Podmienky pre fungovanie a financovanie aktivít takýchto združení sú podľa nadácie sťažené, pretože si musia zachovať hlavne nezávislosť. Program v úvodnej fáze nie je určený sociálne ani environmentálne zameraným iniciatívam, pokiaľ nie sú úzko spojené s nehospodárnym alebo netransparentným vynakladaním verejných financií.

O grant môžu požiadať mimovládne neziskové organizácie, čiže občianske združenia, neziskové organizácie poskytujúce verejnoprospešné služby, nadácie, neinvestičné fondy alebo účelové zariadenia cirkví, ktoré sa zameriavajú na obhajobu verejných záujmov v súlade so zameraním programu.

Žiadajúca organizácia musí mať v prezentovanej téme minimálne trojročnú prax a musí vedieť dokladovať výsledky svojej činnosti. Žiadosti o grant môžu organizácie prihlásiť do 19. októbra cez elektronický formulár na webovej stránke www.darca.sk. Výsledky chce nadácia zverejniť 15. novembra.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyššia minimálna mzda má motivovať nezamestnaných
<< predchádzajúci článok
Pakistan otestoval ďalšiu jadrovú raketu