Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. decembra 2019

FOTO: Testovací návratový modul kozmickej lode pristál v Novom Mexiku



Kapsula s padákom kozmickej lode Starliner spoločnosti Boeing, ktorá v piatok odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na svoju prvú misiu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), pred pristátím vo White Sands, v americkom ...



Zdieľať
Kapsula s padákom kozmickej lode Starliner spoločnosti Boeing, ktorá v piatok odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na svoju prvú misiu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), pred pristátím vo White Sands, v americkom štáte Nové Mexiko 22. decembra 2019. Foto: TASR/AP
 
New York 22. decembra (TASR) - Americká kozmická loď Boeing CST-100 Starliner pristála v nedeľu v štáte Nové Mexiko po tom, ako sa pre automatizačné problémy rozhodol Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) upustiť od plánov na ukotvenie tohto vesmírneho zariadenia k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).


Bezposádková sonda bezpečne pristála na vojenskej základni White Sands Missile Range. "Ide o prvý prípad, keď Američanmi zostrojený vesmírny návratový modul, uspôsobený pre ľudskú posádku, pristál na pevnine," uvádza NASA na svojom twitterovom účte. Starliner bol vyvinutý pre komerčné účely a môže poňať sedem astronautov.

Misia bola prvým pokusom o ukotvenie Starlineru k ISS. Kozmická loď vyštartovala podľa plánu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, pričom do vesmíru ju vyniesla nosná raketa Atlas V. Na palube boli ľudské figuríny, informuje tlačová agentúra DPA.
 
Kapsula s padákom kozmickej lode Starliner spoločnosti Boeing, ktorá v piatok odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na svoju prvú misiu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), pristáva v púšti vo White Sands, v americkom štáte Nové Mexiko 22. decembra 2019. Foto: TASR/AP
 


Príchod Starlineru k ISS sa pôvodne očakával v sobotu a návrat na Zem 28. decembra, avšak jeho problémy s automatizáciou po piatkovom štarte prinútili zariadenie uskutočniť "orbitálny manéver" v nevhodnom čase, čo prinútilo NASA k odvolaniu plánovaného spojenia s ISS. Misia, ktorá trvala 48 hodín, mala za cieľ opätovne umožniť Spojeným štátom dopravovať ľudí do vesmíru.

Všetky tri padáky Starlineru sa roztvorili vo výške 1600 metrov nad povrchom zeme. Návratový modul kozmickej lode bol predtým počas vstupu do atmosféry vystavený intenzívnej teplote a letel 25-krát rýchlejšie ako zvuk.

NASA sa teraz musí rozhodnúť, či uskutoční ďalší testovací let, alebo bude zariadeniu dôverovať, že je pre astronautov bezpečné. Prvý let Starlineru s ľudskou posádkou je naplánovaný na začiatok budúceho roka, dopĺňa tlačová agentúra AFP.
 
Americká armáda sa pripravuje na pristátie kapsuly s padákom kozmickej lode Starliner spoločnosti Boeing, ktorá v piatok odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na svoju prvú misiu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), v púšti vo White Sands, v americkom štáte Nové Mexiko 22. decembra 2019. Foto: TASR/AP
 


Ďalšiu kozmickú loď - Crew Dragon - vyvíja pre NASA spoločnosť SpaceX, pričom sa očakáva, že bude pripravená na štart taktiež v roku 2020.

NASA má so spoločnosťami Boeing a SpaceX uzatvorený kontrakt v hodnote ôsmich miliárd dolárov. Obe sprostredkujú pre NASA do roku 2024 šesť letov s ľudskou posádkou - každý so štyrmi astronautmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo veku 86 rokov zomrel módny návrhár Emanuel Ungaro
<< predchádzajúci článok
Tisíce ľudí v Británii oslávili zimný slnovrat v pravekom Stonehenge