Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. decembra 2016

FOTO: Vychádza román Verte cisárovi z pera Antona Hykischa



Na snímke zľava exprezident SR Ivan Gašparovič, guvernér NBS Jozef Makúch, autor knihy Anton Hykisch, exprezident Rudolf Schuster a moderátorka Alena Heribanová počas krstu knihy Antona Hykischa Verte cisárovi 12. decembra 2016 v ...



Zdieľať
Na snímke zľava exprezident SR Ivan Gašparovič, guvernér NBS Jozef Makúch, autor knihy Anton Hykisch, exprezident Rudolf Schuster a moderátorka Alena Heribanová počas krstu knihy Antona Hykischa Verte cisárovi 12. decembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann


Bratislava 12. decembra (TASR) – Román Verte cisárovi z pera Antona Hykischa prichádza v týchto dňoch na pulty slovenských knižných obchodov. Za účasti autora ho dnes podvečer prezentovalo Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov v Bratislave. Do života ju uviedli bývalí prezidenti SR Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster, guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch a riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová.

Možno milióny ľudí obšťastniť rýchlo, bez lásky a často aj proti ich vôli? Túto otázku osvetľuje nový historický román Antona Hykischa, situovaný do sklonku 18. storočia, v predvečer Francúzskej revolúcie. Ide o voľné pokračovanie úspešného románu Milujte kráľovnú. Roky čakal cisár Jozef II. na smrť svojej matky Márie Terézie. Hneď po jej skone začal netrpezlivo uskutočňovať svoj sen o spravodlivej vláde. V horúčkovitej sebazničujúcej práci chce zabudnúť na svoje osobné nešťastia a nedostatok lásky. Román odkrýva bolestné súkromie mladého vládcu až po jeho predčasný tragický koniec.

Desaťročie vlády Jozefa II. znamená aj počiatok národného prebudenia Slovákov. Na stránkach knihy stretneme Jozefa Ignáca Bajzu s jeho trampotami pri písaní prvého slovenského románu. Spoznáme život v starej Bratislave/Prešporku, kde v seminári na hrade Anton Bernolák s priateľmi vytvoril prvú slovenskú gramatiku. V románe nazrieme do života panovníkov v Európe, najvyšších cirkevných hodnostárov aj chudobných dedinských kňazov. Dostaneme sa do málo známych kútov rozsiahlej habsburskej monarchie. Nový román je o vášni a túžbe po moci, kronika osudov ľudí, ktorí sa vzopreli každodennosti a usilovali sa zmeniť život okolo seba.

"Môj najnovší román je znova historický, podáva posledných desať rokov vlády cisára Jozefa II. Bola to veľmi kontroverzná osobnosť, niektorí hovoria že dobrá, iní zasa že zlá. Bol to reformátor, ktorý sa snažil zlepšiť, ale veľmi netrpezlivo, svoju ríšu. Narobil aj mnohé zmätky a škody. Má však veľmi zaujímavý život, zo školy vieme, že bol reformátor, ale málo vieme o jeho osobnom živote. Mal ho veľmi tragický, osamelý, zomreli mu dve manželky. Tým, že zavrhol latinčinu a začal zavádzať nemčinu a národné jazyky, vlastne, obrazne povedané, dokopal národy k národným jazykom. Podávam taký málo známy obraz o dejinách nášho národa," uviedol pre TASR autor románu Anton Hykisch.

"Mám čitateľov možno staršej generácie, ktorí si pamätajú moje predošlé veci, tých román určite poteší. Usiloval som sa tie prostredia meniť a sú to zaujímavé veci, dej sa odohráva takmer po celej Európe, na panovníckych dvoroch v Petrohrade a na Kryme, v Sedmohradsku, Viedni, Bratislave, Trnave. Myslím, že to môže byť zaujímavé pre mladých ľudí, usiloval som sa napísať to modernejšie," dodal autor.

Prozaik, dramatik, autor pre deti a mládež Anton Hykisch (*1932, Banská Štiavnica), pôvodným povolaním ekonomický inžinier, debutoval v roku 1961 novelou Sen vchádza do stanice. Dva roky nato vychádza debutový román Krok do neznáma. Pôvodne bol vydaný v roku 1959, hneď po vydaní však bol zošrotovaný. Odvtedy vydal viac ako tri desiatky kníh. Po roku 1989 bol poslancom parlamentu, prvým slovenským veľvyslancom v Kanade. Viaceré jeho knihy vyšli v prekladoch v zahraničí. V januári 1998 mu prezident republiky prepožičal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V USA zverejnili nominácie na Zlaté glóbusy 2017
<< predchádzajúci článok
O výnimku pri povinnej slovenskej hudby znovu žiada Expres i Fun rádio