Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. septembra 2015

Fotograf Fiala oslavuje životné jubileum veľkou výstavou Bratislave



Anton Fiala (vľavo), archívne foto



Zdieľať
Anton Fiala (vľavo), archívne foto Foto: TASR
Bratislava 11. septembra (TASR) – Veľkou výstavou Obrazy o dreve a čase v bratislavskom Pálfiho paláci na Zámockej ulici oslavuje fotograf Anton Fiala 60-ročné životné jubileum. Sto čiernobielych fotografií zo 70. a 80. rokov 20. storočia je poctou slovenskej krajine, vidieku a jeho ľuďom.


"Je to neobyčajná výstava. Po autorovom stálom cestovaní a fotografovaní rôznych krajín sveta je toto návrat do ranej tvorby. Sú to obrazy o tichu, návrat do dávnych čias. Je to poetika všedných dni, sentiment či nostalgia i fotografova vášeň v záberoch so šerosvitom a využívaním svetla s tieňom," povedala na štvrtkovej (10.9.) slávnostnej vernisáži kunsthistorička Mária Horváthová. Zároveň prečítala list ministra kultúry Mareka Maďariča, ktorý Fialovi blahoželal k jubileu a zaradil ho medzi slovenských popredných fotografov i vyzdvihol jeho prínos k vizuálnej kultúre Slovenska.

Podľa kurátora výstavy Mariána Pauera, ktorý sa jubilantovi a prítomným v zaplnenom historickom paláci prihovoril z Ameriky, v drevenom svete Antona Fialu ešte všetko dýcha melódiami našich starkých. Každý v nich môže nájsť svoj odtlačok po rodičoch. Kolorit tých piesní sa prelieva do fotografických obrazov, aby ho neodniesla rieka času. Velebnosť krajiny i pamäť predošlých generácií - to je kľúč od tajomnej 13. komnaty fotografického remesla Tóna Fialu.

"Všetci utekáme do sveta, ale doma toho máme veľa. Ostaňme tu, poznávajme svoju krajinu, najmä deti k tomu učme. Ako rodený Bratislavčan som často chodil na Liptov, Spiš, Kysuce, Oravu, Zamagurie a do iných našich končín. S touto krajinou som sa zžil, ľudia sa mi otvárali a prijímali medzi seba. Z tých, ktorí sú na týchto fotografiách, už nikto nežije," konštatoval jubilant.

Tiež spomenul svoje zoznámenie s významným poetom Milanom Rúfusom, ktorého básne sú pod niektorými dielami. Okrem krajinárskych scenérií v rôznom ročnom období vo výbere fotografií sú detailné pohľady na vozy, kolesá, pluhy, košíky so zemiakmi, konské postroje, drevenice a ich strechy i ľudí pri poľných prácach. Nechýbajú portréty usmiatych alebo ustarostených sivovlasých gazdov a žien.

Po štúdiách na Strednom odbornom učilišti polygrafickom, odbor reprodukčný grafik – fotograf, v Bratislave Anton Fiala pokračoval v štúdiu na FAMU v Prahe, odbor umeleckej fotografie. Od roku 1972 mal 122 samostatných výstav a zúčastnil sa na viac ako sto kolektívnych prezentáciách doma a vo svete, na ktorých získal veľa významných ocenení. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach renomovaných galérií a múzeí na Slovensku i v zahraničí. Jeho veľkým koníčkom je horolezectvo a s fotoaparátmi prešiel takmer všetky najvyššie pohoria sveta. Je jediným slovenským profesionálnym fotografom, ktorý fotografoval na desiatich ostrovoch Antarktídy a vystavoval fotografie na všetkých kontinentoch vrátane Severného pólu a Antarktídy.

Výstava potrvá do 23. októbra.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vtáky odlietajú do teplých krajín, väčšina dážďovníkov už odišla
<< predchádzajúci článok
Televízny kritici ocenili Taylor Swift, dali jej cenu Emmy