24hod.sk    ZOH Toríno 2006

18. februára 2006

Francúz Defrasne víťazom stíhacích pretekov mužov

Víťazom stíhacích pretekov biatlonistov na 12,5 km na XX. zimných olympijských hrách sa v Cesane San Sicariu stal Francúz Vincent Defrasne, ktorý v dramatickom finiši o necelé tri sekundy ...

CESANA - SAN SICARIO 18. februára (WN/SITA) - Víťazom stíhacích pretekov biatlonistov na 12,5 km na XX. zimných olympijských hrách sa v Cesane San Sicariu stal Francúz Vincent Defrasne, ktorý v dramatickom finiši o necelé tri sekundy predstihol Nóra Oleho Einara Björndalena. Ten získal už druhé turínske striebro, celkovo má zo ZOH v zbierke už osem medailí - 5 zlatých a 3 strieborné. Bronz si vybojoval víťaz šprintu na 10 km, nemecký reprezentant Sven Fischer so stratou 15,6 sekundy na víťaza. Z trojice slovenských biatlonistov si najlepšie počínal Pavol Hurajt, ktorý sa z 31. miesta po šprinte posunul na dvadsiate šieste a získal ďalších 5 bodov do hodnotenia Svetového pohára 2005/2006.

Kľúčových okamih stíhacích pretekov nastal na záverečnej, štvrtej streleckej položke. Dvadsaťdeväťročný Defrasne, ktorý dovtedy trafil všetkých 15 terčov, zaváhal v druhom a piatom výstrele a musel absolvovať dva 150-metrové trestné okruhy. Keďže Björndalen netrafil iba raz, znížil svoju stratu na francúzskeho biatlonistu iba na 6,5 sekundy. Excelentný nórsky bežec poldruha kilometra pred cieľom dostihol Defrasna a zdalo sa, že cestu k šiestemu olympijskému zlatu mu už nič nezahatá, navyše, keď sa jeho súper v poslednej zákrute pošmykol. Lenže vojak z Pontarlieru v záverečnej rovinke prešprintoval Björndalena a vybojoval pre Francúzsko prvú mužskú biatlonovú zlatú medailu v histórii zimných hier. Defrasne v stíhačke napodobnil Florence Baverelovú-Robertovú, ktorá v Cesane - San Sicariu získala nečakane zlato v šprinte žien na 7,5 km. Vincent Defrasne sa doteraz na vrcholných podujatiach výraznejšie nepresadil, medaily bral iba ako člen francúzskej štafety (1. na MS 2001 a 3. na MS 2004). Jeho doterajším najlepším umiestnením bola štvrtá priečka v stíhacích pretekoch na MS 2004 v Oberhofe, na turínskych ZOH bol piaty v šprinte. Vo Svetovom pohári triumfoval iba jediný raz.
Aj o bronze sa rozhodovalo až v samom závere. Nemec Sven Fischer a ani Nór Halvard Hanevold v poslednej streľbe v stoji nezaváhali, lenže bežecky na tom bol evidentne lepšie víťaz šprintu a Nóra napokon predstihol senzačne aj Ilmars Bricis z Lotyšska. Z trojice Slovákov bol najlepší Pavol Hurajt. Na štart nastupoval ako 31. so stratou 2:06,2 min na Fischera a hneď po prvej, bezchybnej streľbe poležiačky sa posunul na 26. miesto. Lenže potom dvakrát netrafil a klesol až na 38. pozíciu. Ďalšie dve "nuly" v stojkách ho napokon vrátili naspäť na 26. miesto. Miroslava Matiaška klasifikovali na 51. a Mateja Kazára na 54. priečke, obaja doplatili na nepresnú streľbu.

Výsledky:

Biatlon - stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Vincent Defrasne (Fr.) 35:20,2 min (2 trestné okruhy), 2. Ole Einar Björndalen (Nór.) +2,7 (3), 3. Sven Fischer (Nem.) +15,6 (4), 4. Ilmars Bricis (Lot.) +26,7 (1), 5. Halvard Hanevold +37,5 (3), 6. Frode Andresen (obaja Nór.) +56,7 (5), 7. Christoph Sumann (Rak.) +1:19,5 (2), 8. Michael Greis (Nem.) +1:19,7 (1), 9. Maxim Čudov (Rus.) +1:21,2 (4), 10. Julien Robert (Fr.) +1:55,7 (1),... 26. Pavol Hurajt +3:00,4 (2), 51. Miroslav Matiaško +6:12,3 (6), 54. Matej Kazár (všetci SR) +7:26,4 (7).