Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2015

Francúzi majú napriek strachu z útokov žiť ďalej, vyzýva premiér Valls



Francúzsky premiér Manuel Valls dnes pripustil predĺženie výnimočného stavu, ktorý vo Francúzsku po teroristických útokoch z 13. novembra platí až do konca februára. V ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Paríž 1. decembra (TASR) - Francúzsky premiér Manuel Valls dnes pripustil predĺženie výnimočného stavu, ktorý vo Francúzsku po teroristických útokoch z 13. novembra platí až do konca februára. V rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu Europe 1 povedal: "Nevylučujem žiadne varianty." Dodal, že všetko závisí od celkovej situácie v krajine a teroristickej hrozby.


Informoval, že od vyhlásenia výnimočného stavu francúzske bezpečnostné zložky vykonali v celej krajine viac ako 2000 domových prehliadok. Zhabali pritom 320 kusov zbraní. Súdne konania sa začalo v 250 prípadoch. Zadržaných je 210 podozrivých.

Výnimočný stav vyhlásil prezident Francois Hollande bezprostredne po teroristických útokoch, ktoré sa odohrali večer 13. novembra a ich dejiskami boli kaviarne, reštaurácie a hudobný klub v 10. a 11. obvode Paríža, ako aj národný futbalový štadión Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis. Útoky si vyžiadali 130 obetí na životoch a vyše 350 zranených.

Na snímke francúzski vojaci hliadkujú na bulvári Champs-Élysées s Víťazným oblúkom v pozadí po piatkových teroristických útokoch v Paríži Foto: TASR/AP
Podľa zákona francúzska vláda môže výnimočný stav vyhlásiť len na 12 dní, o jeho predĺžení museli preto prijatím osobitného zákona rozhodnúť Národné zhromaždenie a Senát.

Okrem policajných razií, ktoré sa zameriavajú na osoby podozrivé z radikalizácie alebo sympatií k islamistickým hnutiam, zavádza Francúzsko celú sériu bezpečnostných opatrení - okrem posilnených policajných hliadok ide napríklad aj o dôslednú kontrolu cestujúcich na železničných staniciach, kde zastavujú rýchlovlaky triedy Thalys.

V jednej z takýchto vlakových súprav sa nedávno samotným cestujúcim podarilo zneškodniť útočníka, ktorý - ako sa neskôr ukázalo - mal tiež blízko k islamistom.

Valls dnes v rozhovore pre Europe 1 schvaľoval inštaláciu bezpečnostných rámov na spomínaných staniciach, ale podporuje aj návrh nových opatrení, ktoré sa týkajú ostatných železničných liniek.

V návrhoch figuruje i kontrola batožiny zamestnancami dopravných spoločností SNCF a RATP. Doteraz ju podľa zákona smeli vykonávať len príslušníci polície a žandarmérie, prípadne agenti súkromných bezpečnostných služieb.

Návrh na zmenu tohto zákona predložil poslanec Gilles Savary a parlament by sa ním mal zaoberať ešte do Vianoc, uviedol Valls, ktorý túto novelu zákona podporuje.

Valls sa v rozhovore pre Europe 1 vyslovil aj za experiment s používaním bezpečnostných rámov a prenosných bezpečnostných skenerov i na iných železničných linkách, nielen na zastávkach rýchlovlakov triedy Thalys.

Francúzsky premiér povzbudil občanov, aby sa nevyhýbali cestovaniu vlakom a mestskou hromadnou dopravou, kým začnú platiť nové bezpečnostné opatrenia. "Život ide ďalej," vyhlásil a pripomenul, že v pohotovosti sú všetky zložky polície. Spresnil, že ide o asi 100.000 príslušníkov polície a žandarmérie s viac ako 10.000 vojakmi ako posilou. Dodal, že aj on sám stále pociťuje obavy, ale zdôraznil, že "je nutné naučiť sa žiť s teroristickou hrozbou".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V slovinskej Ľubľane sa dnes začína kampaň za homosexuálne manželstvá
<< predchádzajúci článok
KDH chce pomáhať domácnostiam ohrozeným energetickou chudobou