Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júna 2016

Francúzska vláda a odborári sa nedohodli na zmenách v zákonníku práce



Spor medzi francúzskou vládou a odborármi ohľadom zmien v zákonníku práce sa nepodarilo vyriešiť ani na dnešnom stretnutí ministerky práce Myriam El Khomriovej s generálnym ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Paríž 17. júna (TASR) - Spor medzi francúzskou vládou a odborármi ohľadom zmien v zákonníku práce sa nepodarilo vyriešiť ani na dnešnom stretnutí ministerky práce Myriam El Khomriovej s generálnym tajomníkom odborov CGT Philippom Martinezom. Ten po skončení schôdzky vyhlásil, že "nesúhlasné stanoviská sa potvrdili".


"Existujú body, v ktorých sa názory CGT a vlády veľmi líšia," uviedol Martinez s tým, že "niet dôvodu odvolať dni mobilizácie (odborárov vyhlásené na) 23. a 28. júna".

Neúspech dnešných rokovaní potvrdila aj El Khomriová. "Vláda a CGT nenašli kompromis," vyhlásila.

Na nesúhlasných stanoviskách sa podľa nej síce nič nezmenilo, ale s vedením CGT "sme mali konštruktívnu výmenu názorov", ktoré mieni predostrieť zamestnávateľom. Súčasne vyjadrila ochotu preštudovať si návrhy odborárov.

El Khomriová ako predkladateľka reformy zákonníka práce tvrdí, že navrhované zmeny sú dobré pre zamestnanosť, zamestnancov i konkurencieschopnosť.

Martinez, ktorý sa pred štyrmi mesiacmi sa postavil na čelo odboja odborárov proti reforme zákonníka práce, naďalej vyhlasuje, že vládou predložený "zákon je problém". Pritom namieta proti tým paragrafom, ktoré tvoria základ navrhovaných zmien.

CGT žiada stiahnutie reformy a jej dôsledné prepracovanie a má pre to aj podporu 64 percent obyvateľov krajiny, ako vyplýva z najnovších prieskumov verejnej mienky.

Ministerka El Khomriová však stiahnutie zákona odmieta, rovnako aj jeho otvorenie na diskusiu. "Súčasný text je výsledkom skutočného kompromisu s odbormi," uviedla.

Dnešné stretnutie sa uskutočnilo dva dni po masovom pochode odborárov ulicami Paríža, ktorý však prerástol do pouličných násilností, ničenia majetku i potýčok s políciou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Migračná kríza: Lekári bez hraníc protestne nebudú prijímať dotácie EÚ
<< predchádzajúci článok
ČR prispeje na oživenie Hodvábnej cesty