Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. júna 2015

Francúzske vedenie chápe obavy taxikárov, ale odsudzuje násilnosti


Tagy: Uber Paríž

Štrajkujúci francúzski taxikári sa počas štrajku zhromažďujú pred hlavným vstupom do Paríža 25. júna 2015. Taxikári dnes skomplikovali dopravu prakticky na všetkých dôležitých cestách vo Francúzsku. Svojím protestom chcú ...



Zdieľať
Štrajkujúci francúzski taxikári sa počas štrajku zhromažďujú pred hlavným vstupom do Paríža 25. júna 2015. Taxikári dnes skomplikovali dopravu prakticky na všetkých dôležitých cestách vo Francúzsku. Svojím protestom chcú vyjadriť odmietavý postoj k návrhu vlády na dereguláciu v tomto sektore dopravy a služieb. Do štrajku sa zapojilo najmenej 55.000 vozidiel. Foto: TASR/AP
 
Paríž 26. júna (TASR) - Francúzska vláda i prezident Francois Hollande v noci nadnes vyjadrili pochopenie pre protest francúzskych taxikárov kvôli lacnejšej alternatívnej taxislužbe Uber. Vedenie krajiny však súčasne upozornilo, že násilie sprevádzajúce protest taxikárov je neprijateľné.


Prezident Hollande sa k situácii vyjadril v noci nadnes v Bruseli, kde sa zúčastňuje na summite EÚ. Uviedol, že má pochopenie pre protest francúzskych taxikárov, ktorý je podľa neho dôsledkom "ich zúfalstva". Internetová aplikácia "UberPOP by podľa neho mala byť vyhlásená za ilegálnu". Dodal tiež, že podľa jeho názoru by na základe rozhodnutia súdov malo dôjsť aj k zhabaniu automobilov, ktoré služby poskytujú.

V tomto duchu sa vyjadrila aj vláda a minister vnútra Bernard Cazeneuve, ktorý to prisľúbil vo štvrtok večer na stretnutí so zástupcami odborových zväzov združujúcich taxikárov.



Odborový zväz taxikárov UNIT na základe výsledku rokovaní s Cazeneuvom konštatoval, že "došlo k obnoveniu atmosféry dôvery" a vyzval svojich členov, aby sa od dnešného rána vrátili do práce. Odborári vysvetlili, že vláda poskytla dostatok záruk, že bude problém s taxislužbou Uber riešiť. Francúzske médiá informovali, že časť taxikárov sa vrátila do práce, iní chcú v proteste pokračovať až do zákazu činnosti spoločnosti Uber, ktorú vnímajú ako nekalú konkurenciu. Situácia v mestách, kde sa vo štvrtok konali protesty, je však dnes oveľa pokojnejšia, poznamenali médiá.

Zdrojom nespokojnosti francúzskych taxikárov je fakt, že napriek opakovane vydávaným nariadeniam zakazujúcim najlacnejšiu taxislužbu Uber jej vodiči naďalej zaplavujú francúzske cesty. Táto americká spoločnosť navyše stále aktívne najíma nových pracovníkov, informovala tlačová agentúra AP.

Drahšia služba spoločnosti Uber je stále povolená, ale zároveň je zdrojom silnej frustrácie taxikárov. Tí totiž na rozdiel od vodičov taxíkov Uber platia desaťtisíce eur za svoje licencie a čelia aj sťažnostiam zákazníkov, že odmietajú zmeny, ako je platba kreditnými kartami či geolokalizácia.

Spor prerástol vo štvrtok do celoštátneho štrajku taxikárov s licenciou, ktorý sprevádzali násilnosti a kvôli zablokovaným cestám aj problémy v doprave.

Premávka bola obmedzená aj na mnohých dôležitých trasách vrátane ciest vedúcich k letiskám či výpadoviek. Počas celoštátneho štrajku polícia kvôli násilnostiam zadržala desať osôb. Pri násilnostiach bolo zranených sedem policajtov a poškodených asi 70 áut, informoval v noci nadnes minister Cazeneuve. Ako spresnil premiér Manuel Valls, páchatelia násilností "sú v oboch táboroch", medzi taxikármi i poskytovateľmi služby Uber.

UberPOP má vo Francúzsku asi 400.000 používateľov. Vodiči tejto spoločnosti neplatia odvody ani dane, neabsolvujú povinné vzdelávanie v trvaní 250 hodín a neplatia ani poistenie za prípadné škody spôsobené svojim klientom.

Neregistrovaným vodičom poskytujúcim taxislužby hrozí vo Francúzsku rok väzenia, pokuta vo výške 15.000 eur, pozastavenie platnosti vodičského preukazu a zhabanie auta.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Tagy: Uber Paríž
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny benzínov a nafty sa v 25. týždni zvýšili, ceny LPG klesli
<< predchádzajúci článok
VARUFAKIS: Grécko je rozhodnuté zostať v eurozóne