Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. decembra 2006

Francúzskeho premiéra Villepina budú vypočúvať tento mesiacFrancúzskeho premiéra Dominiqua de Villepina budú v súvislosti s aférou Clearstream vypočúvať 21. decembra. Francúzska vláda schválila žiadosť vyšetrovateľov o vypočutie premiéra v stredu. ...Zdieľať

PARÍŽ 7. decembra (WEBNOVINY) - Francúzskeho premiéra Dominiqua de Villepina budú v súvislosti s aférou Clearstream vypočúvať 21. decembra. Francúzska vláda schválila žiadosť vyšetrovateľov o vypočutie premiéra v stredu. Premiér má pred vyšetrovateľmi hovoriť ako svedok.

V roku 2004 mali jeho rukami prejsť sfalšované zoznamy politických a ekonomických prominentov, ktorým mala luxemburská skupina Clearstream spravovať účty v zahraničí. Cez tento finančný inštitút údajne tajne prúdili provízie za predaj vojnových fregát francúzskym politikom. Do aféry je zapletený aj prezidentský kandidát pravice Nicolas Sarkozy, bývalý socialistický premiér Laurent Fabius a ďalší. Priebežné vyšetrovanie prípadu ukazuje, že mená politikov boli dopísané do zoznamu v snahe zdiskreditovať ich. Sarkozy už viac krát de Villepina obvinil, že ako bývalý minister zahraničných vecí o manipulácii vedel, no nesnažil sa ju vyvrátiť.

Koncom apríla tohto sa z aféry Clearstream stal celoštátny politický škandál potom, čo vzniklo podozrenie, že de Villepin nechal na podnet prezidenta Jacquesa Chiraca preveriť niekoľkých politikov zo zoznamu agentom tajnej služby generálom Philippom Rondotom.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za hromadný úhyn goríl v Kongu mohla ebola
<< predchádzajúci článok
Paneurópsky TV prieskum UPC sa tohto roku zameriava na šport

Francúzskeho premiéra Villepina budú vypočúvať tento mesiac - diskusné fórum čitateľov