Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júna 2022

Francúzski poslanci bojujú za práva žien, chcú zakotviť v ústave právo na interrupciuSkupina francúzskych poslancov zo strany Republika v pohybe prezidenta Emmanuela Macrona plánuje predložiť návrh zákona na zapísanie práva na interrupciu do ústavy ...Zdieľať
gettyimages 519577357 676x451 25.6.2022 (Webnoviny.sk) - Skupina francúzskych poslancov zo strany Republika v pohybe prezidenta Emmanuela Macrona plánuje predložiť návrh zákona na zapísanie práva na interrupciu do ústavy krajiny. Vo vyhlásení to uviedli poslankyne Marie-Pierre Rixain a Aurore Bergé, ktorá je líderkou skupiny strany v parlamente.


Stalo sa tak po tom, čo americký najvyšší súd zvrátil takmer 50. rokov starý verdikt, ktorým zrušil ústavnú ochranu interrupcií v krajine. „Čo sa stalo inde, sa nemôže stať vo Francúzsku,“ vyjadrila sa Rixain.

Právo na interrupciu vo Francúzsku je už zakotvené v zákone z roku 1975, ktorý sa týka dobrovoľného ukončenia tehotenstva v právnom rámci, ktorý dekriminalizoval interrupcie. Ústavný zákon by podľa Rixain toto právo upevnil pre budúce generácie.

Návrh zákona bude obsahovať ustanovenie, podľa ktorého by bolo „nemožné zbaviť osobu práva dobrovoľne ukončiť tehotenstvo“, uvádzajú političky vo vyhlásení.


Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzski poslanci bojujú za práva žien, chcú zakotviť v ústave právo na interrupciu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Putin sa stretol s Lukašenkom, Rusko poskytne Bielorusku raketové systémy Iskander
<< predchádzajúci článok
SaS chce zvolanie mimoriadneho bezpečnostného výboru, dôvodom je podpálenie auta politika Kaplana (video)