Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2007

Francúzsko a Poľsko potrebujú silnú a aktívnu EurópuEurópska únia urýchlene potrebuje novú ústavnú zmluvu, povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v interview zverejnenom pred návštevou Poľska, na ktorej má poľské vládne dvojičky presvedčiť o ...Zdieľať

VARŠAVA 14. júna (WEBNOVINY) - Európska únia urýchlene potrebuje novú ústavnú zmluvu, povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v interview zverejnenom pred návštevou Poľska, na ktorej má poľské vládne dvojičky presvedčiť o tom, aby sa vzdali snáh blokovať rokovania o novej zmluve. "Francúzsko a Poľsko potrebujú silnú, aktívnu a jednotnú Európu," povedal Sarkozy v rozhovore pre poľský denník Gazeta Wyborcza pred krátkou návštevou Poľska, na ktorú sa chystá ešte pred summitom EÚ v Bruseli. "Už sme stratili príliš veľa času vo svete, ktorý sa mení veľmi rýchlo," povedal Sarkozy.

"Nadchádzajúci summit EÚ 21. a 22. júna musí viesť k dohode na obsahu zjednodušenej zmluvy, aby sme ju mohli koncom roka podpísať a aby mohla začať platiť pred koncom roka 2008, alebo najneskôr pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009," myslí si francúzsky prezident. Poľský premiér Jaroslaw Kaczynski tento týždeň povedal, že plánovaná medzivládna konferencia, na ktorej chcú členské štáty prediskutovať novú zmluvu, bude vyžadovať "okolo jedného roka diskusií". Poľsko pohrozilo, že pokiaľ zoznam preberaných tém nebude podľa jeho predstáv, konanie konferencie prekazí. Varšave ide najmä o prehodnotenie hlasovacích mechanizmov v únii. Poľsko chce presadiť systém, v ktorom krajina získa počet hlasov na základe druhej odmocniny počtu obyvateľov v miliónoch.

Sarkozy pre Gazetu Wyborczu povedal, že "so systémom, (ktorý navrhuje Poľsko) úplne nesúhlasím, ale viem sympatizovať s tými, ktorí hovoria v jeho prospech." "Ak bude každý z nás absolútne neústupný, napríklad, ak budú Briti proti akejkoľvek zmienke o základných právach, Poliaci proti hlasovaniu na základe dvojitej väčšiny, a Francúzi proti inštitucionálnym zmenám, potom sa natisne otázka: čo vlastne robíme spolu?" pýta sa Sarkozy. "Keď ste malá krajina, mohli by ste trvať na tom (zmene hlasovacieho systému), pretože by mohla byť v stávke vaša identita," povedal Sarkozy. "Ale vy ste veľká krajina, a preto musíte spolupracovať s ostatnými veľkými európskymi národmi," povedal smerom k Poľsku nedávno zvolený francúzsky prezident. "Veľká európska krajina nemôže povedať 'mám menšiu zodpovednosť, môžem uvaliť blokádu'. Poľsko nemôže blokovať Európsku úniu," povedal Sarkozy.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ryanair bude lietať z Bratislavy do Štokholmu
<< predchádzajúci článok
Bratislava bude mať svoju pláž pri Dunaji

Francúzsko a Poľsko potrebujú silnú a aktívnu Európu - diskusné fórum čitateľov

Nacistický původ Evropské unie14.6. 13:39:11