Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. septembra 2018

Francúzsko ponúka Brazílii pomoc pri obnove požiarom zničeného múzeaObhorená budova Národného múzea v brazílskom Rio de Janeiro.Zdieľať
Obhorená budova Národného múzea v brazílskom Rio de Janeiro. Foto: TASR/AP
Paríž 4. septembra (TASR) - Francúzsko je pripravené prispieť k obnoveniu požiarom zničeného brazílskeho národného múzea v Riu de Janeiro. Uviedol to francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.


V prejave, ktorý predniesol v utorok na pôde Louvru v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch (SAE), Le Drian v mene francúzskeho vedenia vyjadril brazílskym úradom solidaritu v súvislosti s nedeľným požiarom, ktorý zničil "výnimočnú kultúrnu ustanovizeň".

"Národné múzeum je jedným z klenotov Brazílie. Uschovával paleontologickú zbierku, grécko-rímske artefakty, egyptskú zbierku i najstaršie ľudské skameneliny nájdené v Brazílii," uviedol Le Drian, podľa ktorého múzeum v Riu de Janeiro je "rovnako ako Louvre symbolom dialógu kultúr". S poľutovaním dodal, že "plamene pohltili časť pamäti ľudstva".

Múzeum Louvre Abou Dhabi slávnostne otvorili vlani po desiatich rokoch výstavby a sporov. Emirátska pobočka môže vystupovať pod značkou Louvre nasledujúcich 30 rokov. SAE za to Parížu zaplatia 525 miliónov dolárov a ďalších 750 miliónov v rámci kontraktu na zamestnanie francúzskych manažérov.


Návšteva pobočky Louvru je súčasťou Le Drianovej utorkovej návštevy v SAE, počas ktorej má v programe rokovania s najvyššími predstaviteľmi emirátov venované regionálnym problémom a dvojstrannej spolupráci v oblasti ekonomiky, školstva, kultúry, bezpečnosti a obrany,

Národné múzeum v Riu de Janeiro je najstaršou vedeckou inštitúciou v Brazílii a najväčším prírodovedným a etnologickým múzeom v Latinskej Amerike. Plamene, ktoré budovu zachvátili v nedeľu, pohltili takmer všetky časti jeho trojposchodovej budovy v čase, keď už boli expozície zatvorené. Zranenia osôb v súvislosti s požiarom neboli hlásené.

V múzeu sa nachádzala aj takmer 12.000 rokov stará kostra ženy prezývanej Luzia, ktorá je údajne jednou z najstarších kostier, aké kedy našli v Južnej aj Severnej Amerike.

Požiar zrejme zapríčinil teplovzdušný balón bez posádky, ktorý mohol pristáť na streche múzea, alebo skrat v jeho audiovizuálnom laboratóriu, dodal denník Folha de Sao Paulo.

Budova slúžila ako múzeum od roku 1892, predtým boli jeho priestory rezidenciou portugalskej kráľovskej a neskôr brazílskej cisárskej rodiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS má mládežnícku organizáciu s názvom Mladí SaSkári
<< predchádzajúci článok
Pri zrážke dvoch vlakov v JAR sa zranilo približne 60 ľudí

Francúzsko ponúka Brazílii pomoc pri obnove požiarom zničeného múzea - diskusné fórum čitateľov