Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. októbra 2020

Francúzsko pre koronavírus zavádza nočné zákazy vychádzania v Paríži a ďalších ôsmich mestáchFrancúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil zavedenie nočných zákazov vychádzania v Paríži a ďalších ôsmich mestách s cieľom zastaviť ...Zdieľať
koronavirus francuzsko 676x451 15.10.2020  - Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil zavedenie nočných zákazov vychádzania v Paríži a ďalších ôsmich mestách s cieľom zastaviť rýchle šírenie koronavírusu v krajine. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Sanitárny núdzový stavOpatrenie, ktoré sa vzťahuje na čas medzi 21:00 a 6:00, vojde do platnosti v sobotu, na najmenej štyri týždne, uviedol Macron v televíznom vystúpení. Od rovnakého termínu by mal v krajine znovu začať platiť aj sanitárny núdzový stav, ktorý sa skončil 10. júla. Druhý celonárodný lockdown by však bol podľa prezidenta "neprimeraný".

Nočné zákazy vychádzania budú okrem Paríža platiť aj v Marseille, Lyone, Lille, Saint-Etienne, Rouen, Toulouse, Grenobli a Montpellier. Zasiahnu zhruba 22 miliónov ľudí a platiť by mali najmenej štyri týždne, pričom Macronova vláda plánuje toto obdobie predĺžiť na šesť týždňov.

Podnikatelia môžu žiadať o pomoc


Na opustenie domácnosti v čase zákazu budú musieť mať obyvatelia oprávnený dôvod, pričom povolené budú len neodkladné vychádzky. Za porušenie hrozí pokuta 135 eur. V súkromí sa nebude môcť stretnúť viac ako šesť ľudí, pričom výnimku budú mať len veľké domácnosti.

Školy v krajine však zostanú otvorené a počas dňa budú môcť ľudia ďalej cestovať aj medzi regiónmi. Podnikatelia, ktorí trpia finančnými následkami pandémie, budú môcť požiadať o štátnu pomoc.

V stredu vo Francúzsku potvrdili ďalších 22 951 prípadov nákazy koronavírusom, pričom tak už tretí raz za šesť dní zaznamenali viac ako 20-tisíc nových infekcií.

Cieľom opatrení je podľa Macrona dostať toto číslo na úroveň zhruba tritisíc. Krajina sa pritom zároveň stala deviatou na svete, ktorá prekročila hranicu 33-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19. Celkovo dosiaľ vo Francúzsku zaznamenali vyše 820-tisíc nakazených.


Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko pre koronavírus zavádza nočné zákazy vychádzania v Paríži a ďalších ôsmich mestách © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
CELÉ ZNENIE: Opatrenia pre ZARIADENIA a PODUJATIA platné od 15. 10.
<< predchádzajúci článok
Dávku v nezamestnanosti dostáva čoraz viac ľudí, celkový počet atakuje hranicu 80-tisíc

Francúzsko pre koronavírus zavádza nočné zákazy vychádzania v Paríži a ďalších ôsmich mestách - diskusné fórum čitateľov