Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. mája 2010

Francúzsko schválilo pomoc GréckuHorná komora francúzskeho parlamentu vo štvrtok večer potvrdila účasť krajiny na finančnej pomoci pre Grécko. Uvoľnenie francúzskeho príspevku do programu krízových úverov pre ...Zdieľať
grecko eu Foto: SITA/AP

PARÍŽ 7. mája (WEBNOVINY) - Horná komora francúzskeho parlamentu vo štvrtok večer potvrdila účasť krajiny na finančnej pomoci pre Grécko. Uvoľnenie francúzskeho príspevku do programu krízových úverov pre zadlženú krajinu bude možné do niekoľkých dní. Francúzsko poskytne Grécku počas troch rokov úvery v sume 16,8 mld. eur, pričom 3,9 mld. eur bude dostupných v roku 2010. Plán, ktorý mal širokú podporu vlády aj opozície, už predtým schválila dolná komora parlamentu.

Grécky parlament vo štvrtok prijal balík úsporných opatrení a splnil tak podmienku na to, aby mohli Atény začať čerpať pôžičky v celkovej hodnote 110 mld. eur od Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej menovej únie (EMÚ). Úsporný balík okrem iného hovorí o trojročnom zmrazení platov vo verejnom sektore, zrušení 13. a 14. platu, znížení sociálnych dávok, zrušení mimoriadnych sezónnych dávok pre dôchodkov a zvýšení priemerného veku odchodu do dôchodku z terajších 53 na 67 rokov. Grécko sa nachádza v akútnej rozpočtovej kríze a podľa viacerých ekonómov mu hrozí krach.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny pohonných látok v 17. týždni zväčša klesali
<< predchádzajúci článok
MVO musia byť v rozvojovej pomoci efektívnejšie