Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. septembra 2021

Fujaristi sa zídu na festivale Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!Podujatie sa koná v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.Zdieľať
Fujaristi sa zídu na festivale Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Na 15. ročníku folklórneho festivalu Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!, ktorý sa začal vo štvrtok v Čičmanoch, sa zídu fujaristi z celého Slovenska. Podujatie je podľa jeho dramaturga a režiséra Michala Fiľa venované významnému etnomuzikológovi Oskárovi Elschekovi.


„Poďakovanie za celoživotnú aktivitu v oblasti ľudovej hudobnej kultúry mu organizátori a muzikanti odovzdajú v sobotnom (25. 9.) programe Pocta človeku. Zaslúžil sa o to, že fujara je zapísaná v UNESCO. S mnohými je osobný priateľ, keďže robil výskumy po Slovensku. Takýmto spôsobom si ho chceme uctiť," povedal Fiľo.

Novinkou na festivale je škola hry na fujaru a prezentácia výroby fujár. „Tradičnou súčasťou bude výstava pastierskych hudobných nástrojov Odkazy majstrov, na ktorej výrobky predstavia Vladimír Homola a Michal Fiľo. V areáli čičmianskeho kaštieľa vystúpia fujaristi zo Slovenska, folklórne súbory Urpín z Banskej Bystrice, Váh z Liptovského Mikuláša, MSSk Chlopi z Heľpy, Pohronci, Trombitáši FSk Javorník z Lúk, Aranka z Jarovníc, sólisti heligonkári a gajdoši, domáca folklórna skupina Lastovienka a Ľudová hudba Juraja Pecníka," informovalo Krajské kultúrne stredisko v Žiline.

Podujatie sa do nedele (26. 9.) realizuje pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej, z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj. Koná sa v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel režisér obľúbenej romantickej komédie Notting Hill, Roger Michell mal 65 rokov
<< predchádzajúci článok
Modrý album Mira Žbirku oslávi dvadsiatku novým zvukom z Abbey Road

Fujaristi sa zídu na festivale Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! - diskusné fórum čitateľov