16. februára 2011

FUTBAL-LM: Skvelý obrat Arsenalu s Barcou, Šachťor zaskočil Rimanov

Komentár ku stredajším prvým stretnutiam osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2010/2011

V stredajšom šlágri osemfinálového programu Ligy majstrov 2010/2011 zvíťazili futbalisti londýnskeho Arsenalu nad španielskym šampiónom FC Barcelona 2:1 (0:1) a pripravili mu len tretiu prehru v súťažnom stretnutí v aktuálnej sezóne. V druhom stredajšom dueli osemfinálovej fázy európskeho pohára číslo jeden nestačil favorizovaný taliansky AS Rím na ukrajinský Šachťor Doneck a pred vlastnými fanúšikmi podľahol 2:3. Pred odvetami, ktoré sú na programe zhodne v utorok 8. marca, tak majú bližšie k postupu Arsenal a Šachťor.

Oslava futbalu na Emirates Stadium v britskej metropole sa vydarila, po záverečnom hvizde sa napokon tešili zverenci trénera Arséna Wengera. Víťaz Ligy majstrov z ročníka 2008/2009 sa v Londýne ujal vedenia v 26. min, keď po skvelej prihrávke Lionela Messiho skóroval David Villa. Barcelona mala v ďalšom priebehu v repríze minuloročného štvrťfinále LM niekoľko skvelých príležitostí, no nedokázala pridať ďalší gól a pykala. V 78. min prekonal po vysunutí od Clichyho hosťujúceho brankára Víctora Valdésa z takmer nemožného uhla Robin van Persie a o ďalších päť minút zužitkoval prihrávku Samira Nasriho strelou do protipohybu španielskeho brankára Andrej Aršavin.
Hráči hosťujúceho Šachťora Doneck strelili v prvom polčase zápasu na trávniku AS Rím štyri góly, napokon sa však museli v záverečných minútach druhého dejstva strachovať o výsledok. Razvan Rat si v 28. min strelil po hlavičke Perrottu nepopulárneho "vlastenca", jeho spoluhráči však dokázali ešte do prestávky tento okamih odčiniť. Postupne sa do streleckej listiny zapísali Jadson, Douglas Costa a Luiz Adriano a šokovali fanúšikov na Olympijskom štadióne v talianskej metropole. Po zmene strán znížil v 61. min utešenou technickou strelou Jérémy Menez, to však bolo strany "rímskych vlkov" všetko. Stolička pod trénerom Claudiom Ranierim sa po tejto prehre začala poriadne triasť.

Súhrn výsledkov stredajších prvých stretnutí osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2010/2011:

FC Arsenal (Angl.) - FC Barcelona (Šp.) 2:1 (0:1)
Góly: 78. Van Persie, 83. Aršavin - 26. D. Villa, rozhodoval: Rizzoli (Tal.), 60 355 divákov (vypredané)
Arsenal: Szczesny - Eboué, Djourou, Koscielny, Clichy - A. Song (68. Aršavin), Wilshere - Walcott (77. Bendtner), Fábregas, Nasri - Van Persie
Barcelona: Víctor Valdés - Dani Alves, G. Piqué, Abidal, Maxwell - S. Busquets - Xavi Hernández, Iniesta (89. Adriano Correia) - Pedro Rodríguez, Messi, D. Villa (68. S. Keita)

AS Rím (Tal.) - Šachťor Doneck (Ukr.) 2:3 (1:3)
Góly: 28. Rat (vlastný), 61. Menez - 29. Jadson, 35. Douglas Costa, 41. Luiz Adriano, rozhodoval: Benquerenca (Portug.), 25 000 divákov
AS Rím: Doni - Cassetti, N. Burdisso, Mexés, Riise (46. Castellini) - D. De Rossi - Taddei, Perrotta - Menez - Vučinič (68. Borriello), F. Totti
Šachťor: Pjatov - D. Srna, Čigrinskij, Rakickij, Rat - G. Mchitarjan, Hübschman - Douglas Costa (66. Eduardo), Jadson (85. Alex Teixeira), Willian - Luiz Adriano