21. decembra 2019

Futbal-MS klubov: Liverpool získal premiérový titul, hrdinom Firmino

Hráč Liverpoolu Joe Gomez (vľavo) v súboji s Brunom Henriqueom z Flamenga vo finále zápasu na majstrovstvách sveta klubov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) FC Liverpool - CR Flamengo v katarskej Dauhe 21. decembra 2019. FOTO ...

Hráč Liverpoolu Joe Gomez (vľavo) v súboji s Brunom Henriqueom z Flamenga vo finále zápasu na majstrovstvách sveta klubov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) FC Liverpool - CR Flamengo v katarskej Dauhe 21. decembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR
Dauha 21. decembra (TASR) - Futbalisti FC Liverpool triumfovali na MS klubov FIFA. V katarskej Dauhe v sobotu zvíťazili 1:0 po predĺžení nad tímom CR Flamengo z Ria de Janeira. Rozhodujúci gól dal rovnako ako v semifinále proti Monterreyu Roberto Firmino, skóroval v 99. minúte.

Na tróne pre víťazov Liverpool nahradil Real Madrid. Anglický klub podriadil triumfu všetko, obetoval aj úspech v domácom Ligovom pohári a na duel nastúpil v najsilnejšom zložení. Do zápasu vstúpil aktívne a už v prvých piatich minútach prestrelili bránu z vnútra šestnástky Roberto Firmino i Toby Keita. No ako sa neskôr ukázalo, bola to jediná zaujímavá päťminútovka v prvom polčase. Brazílsky klub vychádzal zo zabezpečenej obrany a čakal na rýchle protiútoky. "The Reds" rýchlo omrzelo búšiť do pevnej obrany a zápas sa zmenil v nudu, navyše keď juhoameričania ukazovali technickú vyspelosť.

V úvode druhého polčasu sa zdalo, že tímy sa rozhodli tón zápasu zmeniť. Dve minúty po zmene strán sa ocitol vo veľkej príležitosti Firmino, no trafil iba žrď. Čoskoro ukázali útočné schopnosti aj hráči z Ria de Janeira, no Gabriela Barbosu jeho krajan Alison vychytal. Ten istý hráč v polovici druhého polčasu ohrozil brankára Liverpoolu aj nožničkami, no Alison sa nenechal prekvapiť. Päť minút pred koncom si z druhej vlny nabehol Jordan Henderson a brankár Diego Alves s námahou vyrazil strelu smerujúcu pod brvno. V prvých sekundách nadstaveného času ušiel za obranu Flamenga Sadio Mané, po strete s obrancom na hranici šestnástky spadol a katarský rozhodca skúmal video, či nešlo o pokutový kop. Napokon faul i žltú kartu hráčovi Flamenga odvolal.

V predĺžení už víťaz európskej Ligy majstrov dominoval. Brazílčan Firmino strelil gól klubu z jeho rodnej krajiny po prihrávke od Sadia Maného, keď zakončil rýchly protiútok. Liverpool mal ešte ďalšiu veľkú šancu, no proti Mohamedovi Salahovi sa zaskvel brankár Alves.

Liverpool získal titul klubového majstra sveta premiérovo a stal sa druhým anglickým mužstvom, ktoré vyhralo toto podujatie.

MS klubov FIFA 2019 v Katare (16. ročník):

finále:

FC Liverpool - CR Flamengo Rio de Janeiro 1:0 pp (0:0)

Gól: 99. Firmino. Rozhodoval: Al Džassím (Katar), ŽK: Mané, Salah, Firmino, Milner - Vitinho, Diego

zostavy:

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Gomez, van Dijk, Robertson – Keita (100. Milner), Henderson, Oxlade-Chamberlain (75. Lallana) – Salah (120.+1 Shaqiri), Firmino (106. Origi), Mané Náhradníci: Lonergan, Adrián – Elliott, Hoever, Jones, Lallana, Milner, Origi, Shaqiri, van den Berg, Wijnaldum, Williams

Flamengo: Diego Alves – Rafinha, Caio, Mari, Filipe Luis – Willian Arao (120. Orlando Berrio), Gerson (102. Lincoln) – Everton Ribeiro (82. Diego), De Arrascaeta (77. Vitinho), Bruno Henrique – Gabriel Barbosa