19. novembra 2019

Futbalisti Dánska a Švajčiarska sa prebojovali na EURO 2020

Írsky hráč Jeff Hendrick (vľavo) bojuje o loptu s Dánom Martinom Braithwaiteom v zápase D-skupiny Írsko - Dánsko 9. kola kvalifikácie EURO 2020 v Dubline 18. novembra 2019. Foto: TASR/AP
Dublin 19. novembra (TASR) - Futbalisti Dánska a Švajčiarska sa prebojovali na EURO 2020. Oba tímy postúpili z D-skupiny, Dánom na to v pondelkových zápasoch stačila remíza 1:1 v Írsku, Švajčiari postúpili po výhre 6:1 na pôde Gibraltáru.

Situácia v D-skupine dávala pred poslednými kvalifikačnými súbojmi šancu na postup trom tímom. V priamom súboji medzi Írskom a Dánskom sa hral v prvých minútach fyzicky náročný, no opatrný, medzišestnástkový futbal, bez striel na bránu. Hru Dánov skomplikovali dve vynútené striedania, zranenie vyradilo z hry už v 13. minúte Thomasa Delayneho, v 33. musel predčasne opustiť ihrisko aj spoluhráč Juraja Kucku z Parmy Andreas Cornelius. V druhej časti hry sa hral útočnejší futbal, viac z hry mali domáci, ktorí potrebovali zvíťaziť. Dostali sa však len k závarom v 16-tke, nie k vyloženej šanci. Naopak, Dáni v 73. minúte prekvapili domácich, keď si na center za obranu nabehol útočník španielskeho Leganes Martin Braitwaite a pohotovo v páde skóroval. Zápas zdramatizovali Íri v 85. minúte nekompromisnou hlavičkou obrancu Dohertyho. "Vikingovia" však ustáli záverečný tlak domácich.

Švajčiari, bez ohľadu na rezultát v stretnutí Írov a Dánov, potrebovali na postup vyhrať na pôde najslabšieho celku skupiny Gibraltáru. "Helvéti" nedopustili žiadne prekvapenie, k víťazstvu ich už v 10. minúte nasmeroval záložník St. Gallenu Cedric Itten, autor rozhodujúceho zásahu pri piatkovej (15.11.) výhre 1:0 nad Gruzínskom. Íri budú mať druhú šancu v play-off Ligy národov. V marci budúceho roka sa v nej predstaví aj národný tím Gruzínska, ktorý v kvalifikácii viedol slovenský tréner Vladimír Weiss.

V skupinách F a J bolo o postupujúcich rozhodnuté už pred pondelkovými poslednými stretnutiami. V F-skupine spečatili úspešnú cestu kvalifikáciou Španieli i Švédi v domácich zápasoch. "La Furia Roja" deklasovala Rumunov 5:0, keď už po prvom polčase viedla štvorgólovým rozdielom. Švédi si po piatkovom rozhodujúcom zápase v Rumunsku poradili s Faerskými ostrovmi 3:0. Nóri mohli zápas na Malte brať ako prípravu pred jarným play-off Ligy národov, s posledným tímom tabuľky sa síce trápili, no vyhrali 2:1. Okrem Nórov sa prostredníctvom eliminácie v Lige národov môžu dostať na EURO i Rumuni.

V J-skupine potvrdili svoju suverenitu Taliani, vyhrali aj desiaty zápas, po vysokom víťazstve nad Arménskom 9:1 sa rozlúčili s kvalifikáciou bez straty bodu. Jedno z najväčších prekvapení kvalifikácie, Fíni sa naopak rozlúčili prehrou, i keď gólom svojho kanoniera Teemuho Pukkiho viedli po prvom dejstve 1:0, Gréci však do 70. minúty otočili. Z J-skupiny sa vo vyraďovacích súbojoch Ligy národov predstaví Bosna a Hercegovina, tá v Lichtenštajnsku vyhrala 3:0.

Kvalifikácia EURO 2020:

D-skupina:

Gibraltár

Gibraltár – Švajčiarsko 1:6 (0:1)

Góly: 74. Styche - 10. a 84. Itten, 50. Vargas, 57. Fassnacht, 75. Benito, 86. Xhaka

Taliansko - Arménsko 9:1 (4:0)

Góly: 8. a 33. Immobile, 9. a 64. Zaniolo, 29. Barella, 72. Romagnoli, 75. Jorginho (z 11m), 78. Orsolini, 81. Chiesa – 79. Babajan