09. septembra 2013

Futbalisti do 21 rokov vyhrali v kvalifikácii na ME nad Gruzínskom

Na snímke druhý zľava Richard Lásik (Slovensko) míňa loptu pred bránou súpera v kvalifikačnom futbalovom stretnutí na ME Slovensko 21 - Gruzínsko 21 v Senci 9. septembra 2013. Vpravo Adam Zreľák (Slovensko), vľavo Solomon Kverkvelia ...

Na snímke druhý zľava Richard Lásik (Slovensko) míňa loptu pred bránou súpera v kvalifikačnom futbalovom stretnutí na ME Slovensko 21 - Gruzínsko 21 v Senci 9. septembra 2013. Vpravo Adam Zreľák (Slovensko), vľavo Solomon Kverkvelia (Gruzínsko). Foto: TASR/Pavel Neubauer
Senec 9. septembra (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila v pondelkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie ME 2015 v NTC Senec nad gruzínskymi rovesníkmi 1:0. Víťazný gól strelil už v 18. minúte útočník Adam Zreľák z corgoňligového MFK Ružomberok.

Zverenci trénera Ivana Galáda figurujú s plným počtom 6 bodov a s lepším skóre ako Holandsko na čele neúplnej tabuľky. Najbližšie sa mladí Slováci predstavia v kvalifikácii 10. októbra v Škótsku a následne 14. októbra privítajú doma outsidera z Luxemburska.

Na finálový turnaj ME 2015 v Českej republike sa okrem organizátora kvalifikuje len sedem tímov. Desiati víťazi základných skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest sa stretnú v dvojzápasovej baráži o sedem postupových miest.

Slováci po úvodnom nemastnom-neslanom oťukávaní udreli v 18. minúte, keď si na Lalkovičov roh najvyššie vyskočil Zreľák a hlavou potrestal zlý výskokový tajming gruzínskeho gólmana Nadiradzeho - 1:0. Hostia párkrát pohrozili nebezpečnými závarmi pred bránou Le Gianga, no priamu strelu nevyslali. Ani mladí Slováci však v útoku veľa vody nenamútili a diváci boli svedkami skôr bojovných výkonov oboch mužstiev. V 34. minúte roztlieskal tribúny peknou individuálnou akciou Lalkovič, ale v poslednej chvíli si hodil dlhú loptu a gruzínsky brankár vyšiel zo situácie víťazne. V 37. minúte po nedôraznom bránení hráčov v modrom takmer vyrovnal Kazaišvili, ktorý sa oprel do lopty spoza šestnástky a tá tesne minula ľavú žrď. Ten istý gruzínsky hráč v nadstavenom čase prvého polčasu z uhla nenamieril presne.

Po zmene strán pokračoval neúprosný boj o každú loptu. Gruzínci sa začali o čosi viac tlačiť dopredu, ale narážali na kompaktný obranný val domácich. V 65. minúte však Slováci nezastavili postupný útok súpera a Chanturia mohol vyrovnať, nebyť pekného zákroku Le Gianga. Hra začala naberať na intenzite, Gruzínci viac otvorili zadné dvierka, čím sa naskytla možnosť pre Slovákov rozhodnúť zápas. V 73. minúte Lalkovičov center umne tečoval Schranz, ale Nadiradze bol pripravený. V 82. minúte Parunašviliho pokus vyškriabal Le Giang končekmi prstov spod brvna a zachránil svoj tím od istého vyrovnávajúceho gólu. Následne Kazaišvili len tesne minul bránu. Futbalová šťastena stála na strane Slovákov, ktorí si pripísali tri body do tabuľky po triumfe nad silným súperom.