Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. februára 2006

Fúzia GdF a Suezu terčom kritiky Európskej komisie



Plán francúzskej vlády spojiť štátny podnik Gaz de France (GdF) s energetickou skupinou Suez sa v utorok stal terčom kritiky Európskej komisie (EK). Podľa Bruselu ide o porušenie ducha ...



Zdieľať

PARÍŽ 28. februára (WN/SITA, AFP) - Plán francúzskej vlády spojiť štátny podnik Gaz de France (GdF) s energetickou skupinou Suez sa v utorok stal terčom kritiky Európskej komisie (EK). Podľa Bruselu ide o porušenie ducha celoeurópskej voľnej obchodnej súťaže. "Vo svojej forme táto transakcia nie je nelegálna, je to však úder proti duchu spoločného európskeho trhu," uviedol viceprezident EK a komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franco Frattini.

Rozhodnutie Francúzska spojiť tieto dve spoločnosti je reakciou na snahu talianskeho Enelu odkúpiť spoločnosť Suez, čo nezapadá do koncepcie francúzskej vlády presadzujúcej takzvaný ekonomický patriotizmus. "Toto spojenie je prejavom našich ambícií vytvoriť jednu z najväčších energetických skupín na svete, a to obzvlášť v plynárenskom sektore," povedal francúzsky premiér Dominique de Villepin. Už skôr Villepin uviedol, že akúkoľvek snahu Enelu o odkúpenie Suezu bude považovať za "útok proti Francúzsku".

V Taliansku kritizoval kroky Francúzov minister financií Giuliu Tremonti, ktorý v utorok odcestoval do Bruselu. Taliansky premiér Silvio Berlusconi vyzval EK, aby v záležitosti intervenovala. Spoločný podnik Suez-Gaz de France sa stane po francúzskej firme Electricité de France druhou najväčšou energetickou spoločnosťou v Európe.

Gaz de France, tretia najväčšia plynárenská spoločnosť v Európe, vlastní v konzorciu s nemeckou plynárenskou firmou Ruhrgas 49-percentný podiel v spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel a.s. (SPP), pričom zvyšných 51 % je v rukách štátu.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Financovanie dostavby budovy SND zabezpečené
<< predchádzajúci článok
Bushova popularita na historickom minime