27. novembra 2016

Gáborík si odkrútil sezónny debut, Kings aj s Budajom zdolali Chicago

Na archívnej snímke Marián Gáborík.

Na archívnej snímke Marián Gáborík. Foto: TASR/AP
New York 27. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Marián Gáborík si v noci na nedeľu odkrútil súťažný debut v prebiehajúcej sezóne NHL. Po dvojmesačnej prestávke, ktorú vyplnila liečba zlomenej nohy, naskočil do duelu svojho tímu Los Angeles proti Chicagu a tešil sa z víťazstva 2:1 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 62. minúte Jeff Carter.

Gáborík odohral pri sezónnej premiére takmer dvanásť minút, bránku Scotta Darlinga však neohrozil ani raz. V tej domácej sa opäť predstavil Peter Budaj a pre Kings vychytal piate víťazstvo za sebou. Z devätnástich striel "jastrabov" zastavil osemnásť, vďaka čomu dosiahol 94,7-percentnú úspešnosť. Zneškodnil oba pokusy Richarda Pánika i strelu z hokejky Mariána Hossu.

Vedenie kalifornského klubu stiahlo Gáboríka z listiny zranených hráčov len niekoľko hodín pred stretnutím so Chicagom a podľa lakingsinsider.com nebolo isté, či doň reálne naskočí. Kouč LA Darryl Sutter pred zápasom zdôraznil: "Najskôr musí hráč na sto percent povedať, či je pripravený, potom musíme to isté urobiť my."

Aj preto povolal hlavný kormidelník na rozkorčuľovanie pred duelom dvoch hráčov navyše. V prípade, že by ho Gáborík neabsolvoval, do hry by išiel Kyle Clifford. Tridsaťštyriročný krídelník napokon nastúpil na zápas základnej časti NHL prvýkrát od 12. februára. Vtedy si poranil koleno a do súťažného kolotoča sa vrátil až v 1. kole play off proti San Jose, ktorému Kings neskôr podľahli 1:4 na zápasy. Nohu si zlomil v závere Svetového pohára 2016.

Hokejisti Toronta zvíťazili doma nad Washingtonom 4:2 a ukončili trojzápasovú sériu prehier vo Východnej konferencii. Víťazný gól strelil po 22 sekundách tretej tretiny Auston Matthews a po 13-zápasových suchotách skóroval v druhom stretnutí za sebou. V prebiehajúcom profiligovom ročníku má na konte deväť gólov. V stretnutí sa nepredstavil slovenský obranca Martin Marinčin, ktorého meno chýbalo na súpiske Maple Leafs.

Ottawa dotiahla do úspešného konca tretí zápas za sebou, keď v noci na nedeľu zdolala Carolinu 2:1. Víťazstvo Senators zariadil v 57. minúte Kyle Turris, výraznou mierou k nemu prispel aj brankár Craig Anderson s 32 úspešnými zákrokmi.

sumáre:

TORONTO MAPLE LEAFS - WASHINGTON CAPITALS 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Góly: 3. Martin (Marner, Bozak), 24. van Riemsdyk (Sošnikov, Marner), 41. Matthews (Hunwick, Hyman), 52. Kadri (Komarov, Rielly) - 50. Bäckström, 57. Johansson (Bäckström, Ovečkin). Brankári: Andersen - Holtby, strely na bránku: 37:35, 19.051 divákov.

OTTAWA SENATORS - CAROLINA HURRICANES 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 27. Phaneuf (Dzingel), 57. Turris (Ryan, Karlsson) - 12. Aho (Skinner, Slavin). Brankári: Anderson - Ward, strely na bránku: 24:33, 18.042 divákov.

DETROIT RED WINGS - MONTREAL CANADIENS 1:2 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 44. Abdelkader (Nielsen, Glendening) - 52. Gallagher (Plekanec, Pateryn), 64. Galchenyuk (Radulov, Weber). Brankári: Mrázek - Price, strely na bránku: 33:24, 20.027 divákov.

FLORIDA PANTHERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 17. Jágr (Barkov, Thornton), rozh. náj. Barkov - 53. Saad (Atkinson, Dubinsky). Brankári: Luongo - Bobrovskij, strely na bránku: 23:37, 13.573 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW JERSEY DEVILS 4:3 pp a sn (0:1, 2:2, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 22. Guentzel (Malkin, Daley), 23. Kühnhackl (Malkin, Oleksy), 60. Crosby (Rust, Malkin), rozh. náj. Letang – 4. Cammalleri (Palmieri), 24. Fiddler, 30. Cammalleri (Zácha, Moore). Brankári: Murray - Kinkaid, strely na bránku: 49:30, 18.615 divákov.

ST. LOUIS BLUES - MINNESOTA WILD 4:3 pp a sn (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 28. Šťastný (Perron), 44. Schwartz (Perron, Pietrangelo), 45. Schwartz (Parayko, Pietrangelo), rozh. náj. Perron - 12. Koivu (Zucker), 30. Haula (Pominville, Niederreiter), 59. Coyle (E. Staal, Koivu). Brankári: Allen - Dubnyk, strely na bránku: 38:31, 19.396 divákov.

COLORADO AVALANCHE - VANCOUVER CANUCKS 2:3 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 32. Grigorenko (Duchene, Söderberg), 44. Iginla (Ťutin, Comeau) - 4. Eriksson (Granlund, Hutton), 42. Burrows (Horvat), rozh. náj. Granlund. Brankári: Pickard - Markström, strely na bránku: 35:31, 15.511 divákov.

LOS ANGELES KINGS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 21. Martinez (Carter, Muzzin), 62. Carter (Doughty, Toffoli) - 12. Kane (Panarin, Keith). Brankári: BUDAJ - Darling, strely na bránku: 29:19, 18.435 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ANAHEIM DUCKS 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Góly: 9. Couture (Pavelski, Marleau), 30. DeMelo (Labanc, Schlemko) - 10. Garbutt, 14. Rakell (Perry, Getzlaf), 33. Getzlaf (Kesler, Perry). Brankári: Jones - Bernier, strely na bránku: 23:26, 17.562 divákov.

Slováci v akcii:
Marián Hossa (Chicago) 18:08 0 0 0 0 1 0
Richard Pánik (Chicago) 12:17 0 0 0 0 2 0
Tomáš Tatar (Detroit) 18:35 0 0 0 0 2 2
Marián Gáborík (Los Angeles) 11:49 0 0 0 0 0 0
Peter Budaj (Los Angeles) 60:57 18/19 94,7

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/