Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2013

Galko by sa mal vzdať mandátu pre kauzu vo VSS, tvrdí SmerPoslanci Smeru-SD, ktorí sú členmi parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS), v stredu vyzvali exministra obrany a podpredsedu SaS Ľubomíra Galka, aby sa vzdal ...Zdieľať
tibor lebocky a marian kovacocy BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Poslanci Smeru-SD, ktorí sú členmi parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS), v stredu vyzvali exministra obrany a podpredsedu SaS Ľubomíra Galka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu, pretože je podľa nich preukázateľné, že o podozreniach z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VVS) dlho vedel, mal informácie, ale nekonal.


Ako povedal novinárom Tibor Lebocký, ak mal Galko informácie o závažnej trestnej činnosti, bola jeho občianska povinnosť takú trestnú činnosť oznámiť orgánom činným v trestnom konaní. „Neoznámenie je tiež trestným činom,“ konštatoval.


Podľa Smeru Galko o kauze vedel už dávno

Kauzu, ak existuje, musia podľa Lebockého vyšetriť orgány činné v trestnom konaní a nie politici. „Hrozí, že verejnosti uniknú niektoré informácie, aj tie, ktoré odzneli od údajného autora skartovanej správy. Chceme upozorniť na niektoré skutočnosti, aby nezostali nepovšimnuté,“ povedal Lebocký. Následne pustili novinárom videozáznam z utorňajších vystúpení bývalého vysokého spravodajského dôstojníka vojenského spravodajstva Vladimíra Suchodolinského a Galka.

Lebocký tiež pripomenul, že súčasný minister obrany Martin Glváč už v lete 2012 oznámil na parlamentnom výbore na kontrolu vojenského spravodajstva, že po zlúčení dvoch vojenských tajných služieb bude riaditeľom jeden z dvojice Ľubomír Skuhra a Robert Tibenský.

„Teda aj Galko dobre vedel už minulý rok v lete, kto bude riaditeľom Vojenského spravodajstva. Nemal k tomu žiadne pripomienky. K navrhnutým kandidátom sa nevyjadril,“ povedal Lebocký s tým, že už vtedy mal Galko informácie o podozreniach z tunelovania a neriešil ich. „Teraz tu hrá politické divadlo, hádže špinu na niekoho a snaží sa ovplyvniť verejnú mienku,“ vyhlásil Lebocký.

Na vyjadrenia poslancov Smeru okamžite zareagoval Galko, ktorý ich brífing sledoval v kinosále NR SR, kde sa konal. Poslancov Smeru-SD označil za tajtrlíkov. „Smeráci sú tak obrovskí babráci, že nevedia skloňovať,“ povedal, pričom narážal na skloňovanie Lebockého, ktorý hovoril o vyvodení zodpovednosti Galku, nie Galka. „Nevedia ani video zostrihať. Babráci,“ pokračoval Galko, podľa ktorého bola výpoveď Suchodolinského účelovo zostrihaná.


Ľubomír Galko obvinenia rázne odmieta

Galko odmieta hru, že nekonal. „Konal som a som na to hrdý. Som hrdý na Suchodolinského a ďalších ľudí, ktorí sa prihlásia, že to nenecháme len tak,“ povedal. Zdôraznil, že on i vtedajšia premiérka Iveta Radičová boli v domnení, že Tibenský podal trestné oznámenie, ako mu prikázala.

Radičová podľa neho jednoznačne poverila spravodajského dôstojníka, aby oznámenie dal. „Radičová bola zavedená. Argument o nekonaní je nepriestrelný,“ konštatoval. Funkcionárov zlúčeného spravodajstva nenamietal, pretože bol v domnienke, že vyšetrovanie beží, alebo je podané trestné oznámenie.

Upozornil tiež, že Glváč pobral do rezortu veľké množstvo ľudí, ktorých on poslal preč. „Keby ste tušili, aké mená sa vrátili do VS, Skuhra by pri niektorých nevyznel tak hrôzostrašne. To sa týka aj rezortu obrany,“ uviedol s tým, že na ministerstvo sa vrátil úradník, ktorý lietal na terénnom aute od zbrojárskej firmy.

Galko tiež upozornil na pôsobenie Dušana Duchoňa, ktorý bol štátnym tajomníkom na ministerstve obrany v čase, keď údajne dochádzalo k tunelovaniu VSS. „Na výbore bol neuveriteľne nervózny, triasol sa mu hlas a ruky. On bol spúšťač, na základe ktorého smeráci neodhlasovali návrh Martina Fedora, aby generálna prokuratúra informovala o krokoch vyšetrovania na základe podnetu Radičovej. Možno odtiaľ plynie nervozita. My nevieme, čo v spisoch je. Na čo dôstojníci pri podozreniach prišli. Duchoň a jeho správanie, takto sa správajú spolupáchatelia,“ vyhlásil Galko.

Politici sa už takmer týždeň zaoberajú spisom, ktorý má hovoriť o podozreniach z tunelovania vo Vojenskej spravodajskej službe. V spise, ktorý dostal denník Sme, sa údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko. 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bývalý dôstojník chcel rekonštruovať spis o tunelovaní VSS (21. 5. 2013)
 Exminister Galko si pamätá na viac spisov o rozkrádaní (21. 5. 2013)
 V kauze tunelovania sa nevyzná ani sviňa, tvrdí premiér Fico (21. 5. 2013)nasledujúci článok >>
Projekt absolventov FI PEVŠ vyhral súťaž StartFit
<< predchádzajúci článok
Apple sa vyhýba daniam v USA, peniaze presúva do Írska