Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. septembra 2013

Gánovčanov história zaujíma, objavujú svojho neandertálca



Už niekoľko rokov Občianske združenie Neandertal z Gánoviec vyvíja aktivity na sprístupnenie a priblíženie širokej verejnosti lokality, kde v roku 1926 objavili výliatok mozgovne neandertálca. ...



Zdieľať
neandertalec POPRAD 8. septembra (WEBNOVINY) – Už niekoľko rokov Občianske združenie Neandertal z Gánoviec vyvíja aktivity na sprístupnenie a priblíženie širokej verejnosti lokality, kde v roku 1926 objavili výliatok mozgovne neandertálca.


Cez víkend sprístupnili členovia združenia v areáli náleziska Mystérium starovekého lovu. „Doniesli sme sem umelcov z Ruska, Bieloruska a Slovenska, ktorí vytvorili plastiky a tie by mali ukázať ľuďom, ako ten neandertálec vyzeral, ako mohol žiť a prípadne zvieratá, ktoré tu vtedy žili,“ uviedol pre SITA predseda správnej rady združenia Neandertal Karol Piovarcsy.

To, že až donedávna sa o nálezisko nik nezaujímal, svedči podľa Piovarcsyho skôr o tom, že ani nevieme, čo tu máme. „Je to na našu škodu a štát na to kašle,“ povedal Piovarcsy.

Občianske združenie Neandertal je iniciatívou geológa Karola Piovarcsyho a jeho bývalých spolužiakov. „My sme sa o tom učili. Sme trošku zeleno orientovaní. Keď som sem pred ôsmimi rokmi prišiel bývať, tak som zistil, že toto nálezisko je totálne v dezolátnom stave. Nikto ani v Gánovciach vlastne nevedel, čo tu vlastne je, pritom je to lokalita, ktorá má celoeurópsky význam,“ uviedol Piovarcsy. Gánovce sú podľa neho najsevernejšou a najvýchodnejšou lokalitou výskytu neandertálca v celej Európe.

Autor: Rastislav Ovšonka
Prvou úlohou členov združenia bolo vyzbieranie smetí z okolia Hrádku, ktorý je súčasťou Národnej prírodnej pamiatky Gánovské travertíny. „Vyzbierali sme tu asi osem veľkoobjemových kontajnerov odpadu všelijakého druhu. Asi všetci Gánovčania sa podieľali na tom, že tu boli staré pneumatiky, stavebný odpad, drogéria. Bolo to niečo strašné. Okolo celého areálu bol jeden hrdzavý, polorozpadnutý plot," opísal stav, v akom sa areál nachádzal. Na významné nálezisko neupozorňovala žiadna tabuľa. Po vyčistení areálu postavili členovia združenia nový plot okolo náleziska, autobusovú zastávku, chodník, parkovisko, edukačné tabule, ktoré oboznamujú návštevníkov vo viacerých jazykoch s celou lokalitou.

Najnovšia aktivita, keď v areáli pribudli nielen plastiky neandertálca či šabľozubého leva, ale aj kostra jaštera, mamutie kly, lov na jeleňa, celý areál náleziska zatraktívňuje nálezisko nielen pre dospelých, ale hlavne pre deti. Tie si môžu názorne predstaviť, ako vyzeral život v dobe, keď neandertálci žili aj v tejto lokalite. Občianske združenie Neandertal má v pláne vytvoriť z náleziska Gánovský geopark. „Na budúci rok ešte chceme vyčistiť časť náleziska od buriny a urobiť v nej podobné plastiky. Chceli by sme tu viac edukačných tabúľ,“ dodal Piovarcsy. Vstup do areálu je bezplatný a Piovarcsy sľubuje, že takto to aj zostane.

Agentúra SITA vydá k správe video na http://video.sita.sk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa predbežných výsledkov je staronovým primátorom Moskvy Sobianin
<< predchádzajúci článok
Štart novej vesmírnej rakety Epsilon sa skončil neúspechom