Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Prezidentské voľby 2014

31. marca 2009

Gašparovič chce vládne médiá, Radičová slobodu súčasných



Prezident Ivan Gašparovič dnes v diskusii s Ivetou Radičovou znovu predostrel myšlienku vládnych médií. Štátna správa by mohla mať svoje médiá, kde by mohla reagovať na nepravdivé tvrdenia ...



Zdieľať

BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič dnes v diskusii s Ivetou Radičovou znovu predostrel myšlienku vládnych médií. Štátna správa by mohla mať svoje médiá, kde by mohla reagovať na nepravdivé tvrdenia ostatných médií, vyhlásil v programe Slovenskej televízie (STV), pripravenom s ostatnými verejnoprávnymi médiami. "Už máme duálny systém v médiách," oponovala mu jeho protikandidátka v prezidentských voľbách Radičová. Zabezpečuje ho existencia komerčných a verejnoprávnych médií. Zdôraznila, že médiá musia byť slobodné. "Chrániť ich nezávislosť je nevyhnutné," uviedla. Médiá považuje za dôležitý pilier demokracie, majú byť kritické a byť trochu pod ochranou, keď otvárajú kauzy ako tendre a logá. Dodala, že pokus s vládnymi médiami tu už bol, ale veľmi rýchlo skončil pre nezáujem čitateľov o jednostranné informácie.


Gašparovič si nevie predstaviť zákon o registrovanom partnerstve. "Neviem si predstaviť, aby dieťa hovorilo niektorému z chlapov mama," vyhlásil. Zákony už dnes homosexuálnym párom podľa neho umožňujú usporiadať majetkové pomery. Pripomenul, že Slovensko má svoje tradície, založené na rodine, morálke, kresťanstve. Radičová je presvedčená, že treba riešiť každodenné potreby homosexuálnych párov, napríklad právo dozvedieť sa o zdravotnom stave partnera, zabezpečenie vyživovacej povinnosti a podobne, nemusí to ale byť samostatným zákonom. Zároveň pripomenula, že registrované partnerstvo nie je manželstvo, neoprávňuje napríklad adoptovať deti. V 16 krajinách EÚ takýto zákon je, v katolíckom Španielsku dokonca na úrovni manželstva.

Gašparovič je jednoznačne proti interrupciám. "Je to rozhodnutie ženy, ktoré nemôže byť absolútne slobodné," vyhlásil. Umelé prerušenie tehotenstva pripúšťa len ak ide o život matky, ktorá sa stará o niekoľko detí. "Niet nič vzácnejšie ako život...Zásadne interrupcia nie je žiadne riešenie, je to niečo hrozivé, čo si ani neviem predstaviť," povedala Radičová. Každá žena má však podľa nej právo sa slobodne rozhodovať podľa svojho vnútra a viery, nie pod nátlakom.

Odluka cirkvi od štátu nie je podľa Gašparoviča potrebná. Dnešná dobrá spolupráca cirkví s vládou je v prospech všetkých. Radičová odluku neodmieta, vyžaduje si ale majetkové vyrovnanie a vyriešenie ich financovanie, aby malé cirkvi nezanikli. Dobrý je podľa nej taliansky model.

Obaja prezidentskí kandidáti sa zhodli, že kompetencie prezidenta netreba rozširovať. Kompetencie prezidenta sú dostačujúce, myslí si Gašparovič. Má dostatočné právomoci pri reprezentácií v zahraničí aj pri komunikácii s vládou. "Dôležité je nájsť s exekutívou možnosti spoločných riešení." Opätovne podčiarkol dôležitosť súhry prezidenta s vládou a predsedom parlamentu. "Kompetencie sú dané veľmi jasne," aj pre prípad, že nie sú ústavní činitelia z jedného politického tábora, uviedla Radičová. "Myslím, že to je vyhovujúce."

V čase krízy môže prezident predovšetkým otvárať dvere zahraničným investorom na Slovensko a vytvárať dobré podmienky pre našich podnikateľov v zahraničí, myslí si Radičová. Môže tiež vláde predkladať návrhy a vytvárať dobrú atmosféru v spoločnosti, vyzývať k spoločnému postupu, tlmočiť postoje a názory občanov. Gašparovič vidí hlavný prínos hlavy štátu v podpore vlády. Súčasnej vláde sa podľa neho podarilo prijať opatrenia na prekonanie krízy a preto on rýchlo podpisoval príslušné zákony. Ocenil, že aj keď treba šetriť, premiér Robert Fico sľúbil, že sa to nedotkne sociálnych programov.

Zmiernenie dopadov krízy považujú obaja za kľúčové aj vo svojich volebných programoch. Zhodli sa aj na snahe zlepšiť kvalitu života občanov vrátane ich vzdelávania a zdravia. Radičová by navyše chcela normálnu atmosféru, pokoj, návrat dôvery v politiku, že je službou občanom a nie bojom o moc a peniaze. Podľa Gašparoviča treba v čase krízy prehodnotiť postavenie štátu, jeho kontrolnej a regulačnej funkcie. Významnú úlohu má zohrať aj cirkev. Radičová podotkla, že štát nikdy nebol zbavený kontroly v ekonomike, cez kontrolu finančného trhu, boji proti korupcii, súdnictvo. Štát a politici podľa nej vážnym spôsobom v týchto v kontrolných mechanizmoch zlyhali. "Spojme sily, lebo v dialógu vznikajú riešenia," ponúkla vládnej koalícii spoluprácu, ktorú už premiér odmietol. "Čakajú nás neľahké časy, nezamestnanosť stúpa. V Rožňave a okolí je nad 30 percent," upozornila Radičová. Prioritou preto musí byť tvorba nových pracovných miest, nie míňanie miliónov na nezmyselné logá.

Prezident je spokojný je aj so zahraničnou politikou seba i vlády. "Slovensko dneska v zahraničnej politike zohráva významnú úlohu," povedal a vysvetli, že ani do Bieleho domu by ho nepozvali, ani anglická kráľovná by neprišla na Slovensko, keby nebol dôveryhodný. "Pre toto všetko môžeme byť hrdí," konštatoval Gašparovič. Radičová mu pripomenula, že pozvania do Bieleho domu a návštevu excelencie kráľovnej máme vďaka členstvu v Európskej únii a NATO.

Radičová obdivuje Winstona Churchilla, britského premiéra v čase 2. svetovej vojny. Okrem iného "vyniesol na svet známe slovo - sociálny štát". Pozoruhodný je aj príbeh indického rodu Ghándiovcov, z dnešných politikov ju inšpiruje nemecká kancelárka Angela Merkelová. Gašparovič si váži Churchilla aj preto, že bol odvážny, páči sa mu jeho definícia demokracie. Obdivuje tiež francúzskeho prezidenta De Gaulla, ktorý bol taký silný, že sa kvôli nemu menila ústava.

Gašparovič sa pochválil skúsenosťami, ktoré získal za 20 rokov v politike, veľké sú aj jeho skúsenosti zo zahraničia, aj "s podnikateľmi, ktorých som vozil do zahraničia". Radičová k politickej minulosti Slovenska konštatovala, že niektoré skúsenosti naozaj mať nemusí a je rada, že sa pri niektorých veciach nezúčastnila.

Radičová je proti pamätným tabuliam Jozefovi Tisovi a Gustávovi Husákovi. Gašparovič to necháva na rozhodnutie občanov - ak chcú, nech ich majú. "Aj tieto osobnosti sú súčasťou našej histórie, či sú pozitívne, alebo negatívne," uviedol. Dodal, že aj pred štadiónom v Ríme stojí socha Duceho.

Za pozitívum doterajšieho vývoja označil Gašparovič osamostatnenie a demokratizáciu Slovenska. Vyzdvihol, že sme sa stali slobodným štátom po vyše 1 200 rokoch, v ktorých boli obdobia, keď sme nemohli ani hovoriť po slovensky. Negatívne vníma niektoré reformy bývalej vlády, napríklad v hlbokom marazme je zdravotníctvo. Pozitívom, ktoré prišlo pomerne ľahko a rýchlo a stalo sa nám samozrejmosťou, je podľa Radičovej demokracia. Najväčším negatívom je zanedbanie vidieka. Rozvoj vidieka, poľnohospodárstva a životného prostredia sme roky zanedbávali naprieč politickým spektrom, konštatovala.

Prezidentskí kandidáti si vyberali čísla, za ktorými boli otázky, ku koncu odpovedali na 5 otázok novinárov. Každý hovoril celkovo pol hodinu. Medzi poslednými bola výzva, aby povedali, čo si na druhom vážia. "Ja si vážim každú ženu, každú ženu, ktorá dosiahne v živote nejaký cieľ," reagoval Gašparovič. Radičová ho podľa neho dosiahla - je profesorkou. Radičová spomenula Gašparovičov úspech v prieskumoch, keď sa mu dlhodobejšie podarilo byť 2. najdôveryhodnejším politikom. Túto spokojnosť občanov s jeho výkonom funkcie plne rešpektuje. Ona chce nadviazať na to, "v čom je spokojnosť" a ponúknuť niečo navyše, aby bolo s hlavou štátu spokojných ešte viac občanov.

Kto bude budúcim slovenským prezidentom? Ak to tušíte, neváhajte a stavte si! Bwin Vám ponúka kurzy na všetkých kandidátov. Využite túto šancu a zarobte si pekné peniaze na prezidentských voľbách! Záleží na šťastí a správnom tipe!


SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obama priletel do Londýna
<< predchádzajúci článok
Demonštranti proti summitu G20 sa už schádzajú