Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. marca 2011

Gašparovič obdivuje Japoncov, ako dokážu znášať tragédiu



Prezident SR Ivan Gašparovič (vpravo) s manželkou sa podpisujú do kondolenčnej knihy na Japonskej ambasáde. Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) - Je obdivuhodné, ako Japonci dokážu znášať živelnú tragédiu, ...



Zdieľať
gasparovic Prezident SR Ivan Gašparovič (vpravo) s manželkou sa podpisujú do kondolenčnej knihy na Japonskej ambasáde. Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) - Je obdivuhodné, ako Japonci dokážu znášať živelnú tragédiu, ktorá postihla ich krajinu. Povedal to dnes prezident Ivan Gašparovič po tom, ako sa spolu s manželkou Silviou podpísal do kondolenčnej knihy na japonskom veľvyslanectve v Bratislave. "Japonskí občania pochopili, že to nie je tragédia jedného človeka, jednej rodiny, ale že je to tragédia celého Japonska a spolu s tým žijú," konštatoval Gašparovič, ktorý sa dnes ukázal na verejnosti oficiálne po prvý raz od februárovej operácie bedrového kĺbu. "Nepochybujem o sile a schopnosti Vášho národa úspešne prekonať toto ťažké obdobie v živote Japonska a Japoncov," napísal do kondolenčnej knihy prezident. Prezidentský pár sa po podpise pozhováral s veľvyslancom Yoshiom Nomotom.


Hlava štátu reagovala aj na medializované informácie, že atómovú elektráreň v Japonsku nepoškodilo zemetrasenie, ale zrejme vlna cunami. "To je pri tejto veľkej tragédii trošičku uspokojenie, že tieto elektrárne vydržali veľké zemetrasenie, a to hovorím z toho pohľadu, že aj my máme takéto elektrárne a trošku ma to tak uspokojilo, že asi by sme sa my toho nemuseli báť," konštatoval prezident Gašparovič.

Ničivé zemetrasenie v Japonsku a následné vlny cunami si vyžiadali tisícky obetí. Nezvestných je stále mnoho ľudí. Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 bolo siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900. Zemetrasenie a cunami zasiahli rozsiahle územia a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. K problémom sa pridala aj nukleárna kríza, z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú poškodila katastrofa, uniká radiácia.

Verejnosť môže prísť vyjadriť sústrasť do kondolenčnej knihy ešte dnes medzi 14:00 a 16:00. Kniha je vystavená v návštevnej miestnosti konzulárnej sekcie na prvom poschodí japonského veľvyslanectva na Hlavnom námestí 2 v Bratislave.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Colné riaditeľstvo prepustí ďalších ľudí
<< predchádzajúci článok
Nenad Pacek ukáže slovenským exportérom nové svetové trhy