Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júna 2010

GAŠPAROVIČ: Voľte podľa toho, ako politici pomohli



"Vážení občania Slovenskej republiky, treba prísť k urnám, treba si vybrať kandidátov, ktorým dôverujete a s tými ...



Zdieľať
gasparovic class="obrazokvclanku">

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) - "Vážení občania Slovenskej republiky, treba prísť k urnám, treba si vybrať kandidátov, ktorým dôverujete a s tými kandidátmi po celé volebné obdobie komunikujete, či napĺňajú to, čo vám sľúbili," vyzval dnes občanov - voličov prezident SR Ivan Gašparovič. Osem dní pred parlamentnými voľbami prezident tiež zdôraznil, že aj keď ísť voliť nie je zákonnou povinnosťou, ale právom a možnosťou, mali byť to voliči považovať za povinnosť. "Pretože výsledky volieb - ľudí, ktorých oni postavia do čela vlády, do parlamentu, tých môžu potom ako sa hovorí spovedať, či naplnili to všetko, čo sľúbili."

V tejto súvislosti sa podľa prezidenta treba zamyslieť napríklad nad Gréckom, kde demonštrujúci "vinia vládu, vinia prezidenta, vinia parlament, ale nevinia seba. A možno sú to práve oni, ktorí si zvolili tých, na ktorých teraz nadávajú, že viedli štát". Preto voličom ďalej odkázal - "to, čo si zvolíte vy, tých budete môcť potom doslova postaviť k múru a dávať im otázky, prečo ste nenaplnili ten program, s ktorým som vás zvolil. Ale tí, ktorí sú ľahostajní a nejdú k voľbám, si myslím, že ani nemajú to právo, aby ... spovedali tých, ktorí sú vo vláde". Ísť v sobotu 12. júna voliť poslancov parlamentu je "naša spoločná povinnosť". "Vybrať si ľudí podľa mojich vlastných poznatkov, ako mi pomáhali, ako som vnímal ich prácu a už menej podľa tlače, podľa novín, kde sú ozaj nie vždycky korektné a slušné súboje verbálne," dodal pre médiá prezident.

Voľby do Národnej rady SR budú jeden deň, v sobotu 12. júna od 7:00 do 22:00 v 5 928 volebných miestnostiach na celom Slovensku. Kde je to potrebné, môže sa začať hlasovať aj skôr, maximálne od 5:00. Všade však musia byť volebné miestnosti otvorené do 22:00. V siedmych parlamentných voľbách od roku 1989 sa o priazeň takmer štyri a pol milióna voličov uchádza 18 politických subjektov. Číslo 1 má Európska demokratická strana, 2 je Únia - Strana pre Slovensko, s číslom 3 sa o priazeň voličov uchádza Strana rómskej koalície. Ďalšie čísla získali strany a koalície v tomto poradí: 4 - Paliho Kapurková, veselá politická strana, 5 - Sloboda a Solidarita, 6 - SDĽ, 7 - SMK, 8 - ĽS-HZDS, 9 - KSS, 10 - SNS, 11 - Nová demokracia, 12 - Združenie robotníkov Slovenska, 13 - KDH, 14 - Ľudová strana Naše Slovensko, 15 - SDKÚ-DS, 16 - AZEN - Aliancia za Európu národov, 17 - Smer-SD a 18 - Most-Híd. O hlasy voličov bude bojovať takmer 2 400 kandidátov.

Hlasovať vo voľbách do NR SR môžu len občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň volieb dosiahnu 18 rokov. Voliť nemôžu väzni a tí, čo sú zbavení spôsobilosti na právne úkony. Vo voľbách do NR SR sa dá hlasovať aj zo zahraničia. Toto právo majú voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, ale sú občanmi SR. Voliť zo zahraničia poštou majú právo aj občania SR s trvalým pobytom v SR, ktorí budú počas volieb v zahraničí a požiadali o to obec, kde majú trvalý pobyt. Voliť sa bude dať aj v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach sociálnych služieb a v obdobných zariadeniach a v celách policajného zaistenia. Aj tu platí, že treba voliť v mieste trvalého bydliska, ak zariadenie nie je v tomto mieste, treba mať voličský preukaz.

V parlamentných voľbách platia prednostné hlasy. Znamená to, že volič bude môcť na hlasovacom lístku politickej strany, ktorá si získala jeho sympatie, zakrúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov, ktorým dáva prednosť. Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad SR. Oficiálne ich zverejní v nedeľu 13. júna ÚVK, ktorá dohliada na organizáciu a technické zabezpečenie hlasovania. Viac o voľbách možno nájsť na webstránkach - http://www.minv.sk a http://www.statistics.sk.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Klausa a Fishera znepokojuje zákon MR o súdržnosti
<< predchádzajúci článok
Uganda má záujem, aby tam Slovensko investovalo