Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. augusta 2010

GATES: Irak sa spamätáva s následkov vojny



Minister obrany Spojených štátov Robert Gates v utorok upozornil, že oslavy víťazstva v súvislosti s oficiálnym ukončením americkej bojovej misie v Iraku nie sú namieste. Dôvodom ...



Zdieľať
gates Foto: SITA, AP

MILWAUKEE 31. augusta (WEBNOVINY) - Minister obrany Spojených štátov Robert Gates v utorok upozornil, že oslavy víťazstva v súvislosti s oficiálnym ukončením americkej bojovej misie v Iraku nie sú namieste. Dôvodom je súčasná politická a bezpečnostná situácia v krajine, ktorá sa spamätáva s následkov dlhoročnej vojny.

"Nehovorím, že všetko je, alebo nevyhnutne bude, v Iraku dobré," povedal Gates počas vystúpenia v americkom štáte Wisconsin. "Najnovšie voľby (v Iraku) ešte nevyústili do vytvorenia koaličnej vlády. Napätie medzi náboženskými skupinami zostáva bežnou súčasťou života. Al-Kájda v Iraku je porazená, no nezmizla," opísal minister situáciu v krajine, kde napriek formálnemu odsunu zostáva okolo 50 tisíc amerických vojakov. Vzhľadom na uvedené skutočnosti podľa Gatesa teraz "nie je čas na unáhlené víťazné sprievody alebo samogratulácie". Ako dodal, Američania majú v Iraku "stále nejakú prácu a povinnosti". Zjavne dojatý minister tiež počas vystúpenia vzdal poctu 4427 príslušníkom amerických síl, ktorí v Iraku zahynuli, ako aj 34 268 zraneným.

Symbolickú bodku za bojovou misiou americkej armády v Iraku urobí ešte v utorok (washingtonského času) prezident USA Barack Obama, ktorí sa pri tejto príležitosti prihovorí občanom z Oválnej pracovne Bieleho domu. Šéf Bieleho domu tak splní termín úplného prenechania zodpovednosti irackým orgánom, ktorý stanovil krátko po svojom nástupe do úradu. Obama po svojom predchodcovi zdedil takzvanú bezpečnostnú dohodu s Bagdadom, ktorá predpokladá celkové stiahnutie amerických síl do konca roka 2011.

Biely dom vyzýva Irak, aby urýchlene zostavil vládu

Biely dom v utorok vyzval Irak, aby urýchlene sformoval novú vládu. Tá je podľa USA nevyhnutná pre zabezpečenie stability po odchode amerických vojakov z krajiny. Vytvorenie vlády urgovala americká delegácia vedená viceprezidentom Joeom Bidenom v rozhovoroch s irackými lídrami v deň, ktorým končí pôsobenie americkej bojovej misie v Iraku. V krajine zostane už len 50 000 amerických vojakov, z ktorých väčšina bude ešte niekoľko mesiacov pôsobiť v rámci "poradenskej a podpornej" misie, a ktorých úlohou bude už len cvičenie irackých jednotiek. "Vyzývame irackých lídrov, aby urgentne pokročili v zostavovaní vlády," uviedol zástupca delegácie a poradca pre národnú bezpečnosť Ben Rhodes. Podľa jeho údajov by mali irackí predstavitelia koaličné rokovania v záujme krajiny čo najviac urýchliť.

Viac než päť mesiacov po parlamentných voľbách v Iraku je zostavenie novej vlády stále v nedohľadne. Sekulárny blok expremiéra Ijáda Alávího sa totiž nevie dohodnúť so šiitskou koalíciou Za právny štát premiéra Núrího al-Málikího. Marcové parlamentné voľby v Iraku vyhrala Alávího koalícia Irákíja, i keď iba veľmi tesne. Irákíja získala v 325-člennom irackom parlamente 91 kresiel, al-Málikího koalícia Za právny štát má len o dve stoličky menej. Tesný rozdiel medzi týmito zoskupeniami a vytrvalá snaha al-Málikího udržať sa pri moci zapríčinili, že ani mesiace po voľbách Irak stále nemá novú vládu.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Starší radi čítajú negatívne správy o mladých
<< predchádzajúci článok
STV a SRo zmenia pre štátny smútok program