Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. júna 2015

Gazprom chce začať stavať Turecký prúd, Únia nesúhlasí



Moskva stupňuje úsilie o nájdenie alternatívnych ciest prepravy plynu do Európy tak, aby plynovod obišiel územie Ukrajiny. Gazprom dúfa, že sa mu podarí vytvoriť plynový uzol na hraniciach Grécka s Tureckom.MOSKVA/ ANKARA 7. júna ...



Zdieľať
bez nazvu Moskva stupňuje úsilie o nájdenie alternatívnych ciest prepravy plynu do Európy tak, aby plynovod obišiel územie Ukrajiny. Gazprom dúfa, že sa mu podarí vytvoriť plynový uzol na hraniciach Grécka s Tureckom.MOSKVA/ ANKARA 7. júna (WEBNOVINY) - Ruská spoločnosť Gazprom plánuje odštartovať výstavbu plynovodu do Turecka tento mesiac. Informovali o tom zdroje zo spoločnosti Gazprom. Spoločnosť však neuzavrela záväznú dohodu s Ankarou a navyše čelí nesúhlasu Európskej únie.


Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.


Moskva stupňuje úsilie o nájdenie alternatívnych ciest prepravy plynu do Európy tak, aby plynovod obišiel územie Ukrajiny. V decembri sa Rusko vzdalo plánov na vybudovanie plynovodu Južný prúd, ktorý by dodával plyn do južnej Európy a vyhol by sa Ukrajine.

Rusko totiž anektovalo Krym, začal sa konflikt medzi proruskými rebelmi a Ukrajinou, následkom čoho sa vzťahy Moskvy a Západu zhoršili najvýraznejšie od studenej vojny. Projekt Južný prúd narazil na námietky a regulačné prekážky zo strany EÚ. Namiesto toho Gazprom avizoval plány na výstavbu takzvaného Tureckého prúdu. Mal by mať kapacitu 63 miliárd metrov kubických plynu ročne a do roku 2020 by malo 47 miliárd metrov kubických plynu ročne smerovať do Európy.

Odporúčame:

Ak Únia sprísni sankcie, Rusko prijme odvetné opatrenia

Čína začala stavať plynovod na dovoz plynu z Ruska

Brusel odsúdil ruský zoznam neželaných osôb, chýbajú dôvody

Grécky minister energetiky bol v Moskve, rokoval o plyne


Gazprom dúfa, že vytvorí plynový uzol na hraniciach Grécka s Tureckom. Potrebuje však súhlas Turecka na výstavbu na jeho území. Taktiež potrebuje súhlas krajín EÚ v súvislosti s infraštruktúrou, pričom mnoho krajín EÚ sa chce zbaviť energetickej závislosti na Rusku.

Ankara získala vo februári zľavu na ruský plyn v hodnote 10,25 percenta, vytvára však tlak na vyššiu zľavu. "Posledné slovo Turecka ešte nepadlo", povedal turecký predstaviteľ s tým, že zľava vo výške 10,25 percenta nie je dostatočná a mala by byť na úrovni blížiacej sa k hranici 15 percent.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
TEDxBratislava predstaví po roku ďalšie zaujímavé osobnosti
<< predchádzajúci článok
Čierne stavby sa budú búrať, prikazuje to nový zákon