Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. novembra 2015

Generálny prokurátor nebude zasahovať do vyšetrovania kauzy Gorila



Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.



Zdieľať
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: TASR/Štefan Puškáš


Bratislava 5. novembra (TASR) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nebude zasahovať v tejto fáze do vyšetrovania kauzy Gorila. Už dopredu oznámil, že nevyhovie žiadosti, s ktorou sa chce na neho obrátiť mimovládna organizácia Via Iuris.

Predstavitelia Via Iuris dnes oznámili, že požiadajú Čižnára, aby preveril zákonnosť postupu jeho podriadeného, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pri vyšetrovaní kauzy Gorila. Doterajšie vyšetrovanie, ktoré za takmer štyri roky neprinieslo konkrétny výsledok, totiž považujú za neuspokojivé.

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová v reakcii na to uviedla, že podľa ich informácií vykonáva v súčasnosti špeciálny prokurátor previerku vyšetrovacieho spisu. Účelom je preskúmať postup vyšetrovateľa a prípadne mu aj uložiť ďalšie pokyny, vysvetlila Predajňová.

"Generálny prokurátor Slovenskej republiky v súčasnom období nebude zasahovať v tomto štádiu trestného konania do dozorovej činnosti špeciálneho prokurátora," oznámila hovorkyňa GP. Vysvetlila, že sa tak rozhodol urobiť najmä z procesných dôvodov. "Predovšetkým s poukazom na možnosti rozhodovať o prípadných opravných prostriedkoch podaných voči rozhodnutiu vo veci samej," doplnila Predajňová.

Na generálneho prokurátora sa chce Via Iuris obrátiť aj s ohľadom na nové skutočnosti, ktoré sa týkajú podozrení z možného predaja kľúčového dôkazu – nahrávok z konšpiračného bytu finančnej skupiny Penta na Vazovovej ulici. Zistenia dnes prezentovala na tlačovej konferencii spolu s novinárom Marekom Vagovičom.

Bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš a finančná skupina priznali, že v minulosti spolupracovali prostredníctvom firmy Barkont, vysvetlil Vagovič, ktorého zistenia dnes publikoval spravodajský portál Aktuality.sk.

"Týmto vlastne potvrdili autentickosť časti spisu Gorila, kde sa hovorí o tejto spolupráci," domnieva sa. V spise Gorila sa hovorí o tom, že Arpáš odovzdal nahrávky z konšpiračného bytu predstaviteľom finančnej skupiny za 3 až 4 milióny slovenských korún. To však obe strany popierajú.

Arpáš pre Aktuality.sk uviedol, že po odchode zo SIS pripravoval pre finančnú skupinu zdravotnícke analýzy. Na celkovú sumu, ktorú prostredníctvom firmy Barkont zinkasoval, si nespomína. Penta tvrdí, že si Arpáša nenajala ako medicínskeho ani zdravotníckeho experta, ale ako profesionálne školeného odborníka na spravodajskú prácu.

Via Iuris poukázala na to, že polícia podľa medializovaných informácií začala v tomto roku už dvakrát trestné stíhanie, pričom prvé z toho špeciálny prokurátor zrušil. Kováčika sa okrem iného opýtala, či sa pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry vyšetruje podozrenie, že bývalý funkcionár SIS Arpáš predal nahrávky týkajúce sa kauzy Gorila finančnej skupine Penta.

V odpovedi pre Via Iuris špeciálny prokurátor uviedol, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vydal 25. júna 2015 uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa, zločinu prijímania úplatku, prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti a zločinu podplácania. Stíhanie bolo podľa vyjadrenia Kováčika pre Via Iuris začaté, okrem iného aj v súvislosti s úryvkom zo spisu Gorila, ktorý sa týka predaja nahrávky.

Toto trestné stíhanie Via Iuris vníma ako druhý pokus polície v tej istej veci. "Považujeme za nepochopiteľné, že nemôžeme vedieť, na základe akých dôvodov došlo k zastaveniu pri tom prvom pokuse trestného stíhania," kritizovala mlčanlivosť špeciálnej prokuratúry Čaputová.

"Aby bolo objasnené, či došlo k predaju nahrávok, treba vypočuť kľúčových svedkov – bývalých príslušníkov SIS Petra Holubeka a Ivetu Šimovú, ktorý v spise Gorila píšu, ako malo dôjsť k predaju," domnieva sa Vagovič. Zistené prepojenia Arpáša a Penty totiž podľa neho samy o sebe neznamenajú nič z hľadiska dôkaznej situácie. "Je namieste, aby pán Kováčik prestal robiť obštrukcie, dal súhlas na vypočutie kľúčových svedkov z prostredia SIS," doplnil.

Ľubomír Arpáš pre Aktuality.sk povedal, že krátko po jeho odchode zo SIS ho oslovil spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák. Koncom septembra 2006 založil s manželkou firmu Identita a o niekoľko dní podpísali zmluvnú spoluprácu so spoločnosťou Barkont, ktorá trvala rok a pol. Arpáš pre spravodajský portál uviedol, že komunikoval len s Alojzom Lorencom, ktorý pracoval pre finančnú skupinu a v čase minulého režimu riadil Štátnu bezpečnosť.

"V trestnej veci, o ktorú sa zaujímate, prebieha vyšetrovanie. Vyšetrovateľ vykonáva úkony, takže sa k nej v súčasnosti nebudeme vyjadrovať," reagovala na vyjadrenia Via Iuris a Vagoviča hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mnohí diabetici porušujú diétny režim, lekári ich prehrešky odhalia
<< predchádzajúci článok
Grécko si nedokáže poradiť s migrantmi, priznal Tsipras