Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. marca 2007

Genocída v Dárfúre je najhoršie porušenie ľudských práv



Pokračujúca genocída v sudánskom regióne Dárfúr je najhorším prípadom porušovania ľudských práv na svete v minulom roku. Vyplýva to z výročnej správy Spojených štátov amerických, podľa ...



Zdieľať

WASHINGTON 6. marca (WEBNOVINY) - Pokračujúca genocída v sudánskom regióne Dárfúr je najhorším prípadom porušovania ľudských práv na svete v minulom roku. Vyplýva to z výročnej správy Spojených štátov amerických, podľa ktorej je sloboda porušovaná v mnohých ďalších krajinách, vrátane Afganistanu a Iraku. Vo výročnom hodnotení situácie v oblasti dodržiavania ľudských práv vo svete americké ministerstvo zahraničných vecí tiež kritizovalo Rusko za "ďalšiu eróziu vládnej zodpovednosti" a Čínu za zhoršenie situácie v porušovaní ľudských práv v niektorých oblastiach.

Iba niekoľko dní pred stretnutím vysokopostavených amerických diplomatov so sudánskym prezidentom Umarom al-Bašírom v sudánskom Chartúme americký rezort zahraničia kritizoval sudánsku vládu, ktorej armádu a splnomocnené milície obvinil z genocídy v Dárfúre. Podľa odhadov v západosudánskom regióne zahynulo viac ako 200-tisíc obyvateľov a okolo 2,5 milióna muselo opustiť svoje domovy. "Sudánska vláda a vládou podporované milície džandžavíd nesú zodpovednosť za genocídu v Dárfúre," uvádza sa v texte, v ktorom ministerstvo dodáva, že spolu s domorodými povstalcami pokračujú v páchaní zverstiev. "Všetky strany konfliktu závažne zneužívajú moc, vrátane rozsiahleho zabíjania civilistov, znásilňovania ako nástroja vojny, systematického mučenia, lúpenia a verbovania detských vojakov," konštatuje správa.

Washington prvýkrát pomenoval situáciu v Dárfúre ako genocídu v roku 2004, keď vtedajší šéf americkej diplomacie Colin Powell tento výraz použil vo svedectve na pôde Kongresu. OSN sa zdržalo použitia tohto slova, niektorí americkí predstavitelia však v poslednej dobe slovník v tomto smere zmiernili. Utorňajšia kritická správa vyšla deň pred stretnutím špeciálneho amerického vyslanca pre Sudán Andrewa Natsiosa s al-Bašírom a týždeň pred schôdzkou námestníka americkej ministerky zahraničia pre ľudské práva Barryho Lowenkrona rovnako so sudánskym prezidentom.

Situácia v oblasti ľudských práv sa podľa správy zhoršila aj v Afganistane a Iraku. V Iraku sa smrtiace útoky znásobujú napriek vzniku demokraticky zvolenej vlády po zvrhnutí Saddáma Husajna, "prehlbuje sa sektárske násilie a akty terorizmu vážne ohrozujú demokratický vývoj a ľudské práva v roku 2006." Afganská vláda dosiahla "významný" pokrok na fronte ľudských práv, jej výkon však v tomto smere minulý rok "zostal slabý", čo správa pripisuje slabej centrálnej administratíve, zneužívaniu postavenia úradov a povstalcom z radov Talibanu a al-Kájdy.

Správa menuje aj nedostatky vo Fidži a Thajsku, kde minulý rok počas prevratov zvrhli demokraticky zvolené vlády. Kubu, Mjanmarsko a Severnú Kóreu kritizuje za systematické porušovanie základných ľudských práv. Podľa správy v Číne rastie počet prípadov prenasledovania, týrania, zatýkania a väznenia novinárov, spisovateľov, aktivistov a zástupcov obhajoby. Situáciu v Rusku charakterizuje pokračujúca centralizácia moci v exekutívnej zložke, vyhovujúce zákonodarné orgány, netolerancia etnických menšín, korupcia a selektivita pri presadzovaní zákona, ako aj pokračujúce obmedzovanie médií a samocenzúra.

K hlavným problémom Pakistanu patria obmedzenia v oblasti práva občanov na zmenu vlády, "nezákonné" zabíjanie, ako aj mučenie. V krajine zaznamenali nárast zmiznutia provinčných aktivistov a politických oponentov.

Egypt má podľa správy vážne nedostatky v mnohých oblastiach, vrátane mučenia väzňov a zadržaných. Menuje aj obmedzenia nezávislého súdnictva, odmietanie spravodlivých verejných súdov, ako aj limity v oblasti občianskych slobôd.

Situácia v Iráne sa v oblasti ľudských práv zhoršila, "dochádza k početným, ťažkým prípadom ich porušenia." Ide o závažné obmedzenia v oblasti práv občanov na pokojnú zmenu vlády a protiprávne popravy po údajne nespravodlivých súdoch.

V Sýrii "vládne ovzdušie beztrestnosti, sú tam prípady svojvoľného alebo nezákonného usmrtenia, a členovia bezpečnostných síl mučia a fyzicky napádajú väzňov a zadržaných."

Obmedzenia v oblasti práv občanov na pokojnú zmenu vlády správa konštatuje aj v súvislosti s Libanonom, kde rovnako vládne ovzdušie beztrestnosti, sú prípady svojvoľného alebo nezákonného usmrtenia, mučenia a ďalšieho zneužívania moci.

Vláda v Zimbabwe uskutočňuje systematické porušovanie ľudských práv, vládnuca strana kontroluje a manipuluje politický vývoj zastrašovaním a korupciou. Dochádza k "nezákonnému" zabíjaniu a politicky motivovaným únosom.

Správa Venezuelu kritizuje za politizáciu súdnictva, obmedzovanie médií a prenasledovanie politickej opozície. V krajine dochádza k "nezákonnému" zabíjaniu, miznutiu za údajnej účasti bezpečnostných síl, mučeniu a hrubému zaobchádzaniu so zadržanými, správa tiež kritizuje tvrdé väzenské podmienky, ako aj svojvoľné zatýkanie.

Na Kube bolo podľa správy na konci roka 2006 najmenej 283 politických väzňov. Tisíce obyvateľov si odpykávajú tresty za "nebezpečnosť" bez spáchania akejkoľvek trestnej činnosti. Dochádza k bitiu a inému hrubému zaobchádzaniu s väzňami a zadržanými, vrátane aktivistov pre ľudské práva. Správa tiež konštatuje život ohrozujúce väzenské podmienky vrátane odmietania zdravotníckej starostlivosti.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Protesty a zatýkanie v Kodani pokračujú
<< predchádzajúci článok
Obohacovanie uránu pokračuje v Iráne nezmeneným tempom

Genocída v Dárfúre je najhoršie porušenie ľudských práv - diskusné fórum čitateľov

Porušovanie ľudských práv USA7.3. 7:02:22