Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

23. februára 2007

George Harrison by 25. februára oslávil 64. narodeniny



Textár, skladateľ, gitarista a producent George Harold Harrison sa narodil 25. februára 1943 v Liverpoole. V denníku jeho matky je zaznačené, že George sa narodil desať minút po polnoci, teda 25. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Textár, skladateľ, gitarista a producent George Harold Harrison sa narodil 25. februára 1943 v Liverpoole. V denníku jeho matky je zaznačené, že George sa narodil desať minút po polnoci, teda 25. februára. On však celý život tvrdil, že sa narodil 24. februára, dvadsať minút pred polnocou. Harrison navštevoval Chlapčenský inštitút v Liverpoole. Škola mala veľmi dobé meno a od svojich študentov vyžadovala nielen študijné výsledky, ale aj disciplínu. George však medzi najlepších študentov nikdy nepatril.

V polovici 50-tych rokov už poznal Paula McCartneyho, ktorý študoval na tej istej škole. Vo februári 1958 začal hrať v kapele s názvom The Quarry Men, z ktorej sa neskôr vyprofiloval The Beatles. O rok neskôr sa zamestnal ako pomocný elektrikár v spoločnosti Blacklers Stores. Neskôr si zostrojil svoj vlastný aparát, na ktorý nahrával vlastné demá a prvotiny The Beatles. V rámci skupiny bol veľmi invenčný a mal veľký zmysel pre rytmiku. Ovplyvnil ho Chuck Berry, Carl Perkins aj Chet Atkins. Harrison bol kreatívny gitarista, no aj napriek tomu, že mnoho z jeho gitarových sól bolo jedinečných, veľa z nich vznikalo pod taktovkou Paula McCartneyho. Počas existencie The Beatles písali texty hlavne John Lennon a Paul McCartney, ale jednu až dve piesne z väčšiny ich albumov otextoval práve Harrison. Slová k piesňam ako If I Needed Someone, Taxman, While My Guitar Gently Weeps či Something napísalo práve jeho pero.

Počas beatlesmánie ho oslovila indiánska kmeňová hudba, ale aj hinduizmus a ich vplyv preniesol do západnej hudby. V období najväčšej slávy pôsobil utiahnutejšie. Toto správanie však pre neho bolo typické aj v čase, keď ešte drel školské ľavice. Na stretnutiach s novinármi by najradšej sedel v kúte, ponorený do vlastných myšlienok. George si na účet členov kapely vždy rád zavtipkoval. Keď sa ho napríklad istý novinár spýtal, čo robili v hotelovej izbe pred koncertom, George odpovedal: "Korčuľovali sme sa".

Prvú pieseň napísal v roku 1963, v čase, keď bol chorý. Bola to skladba Don't Bother Me. Pesnička sa neskôr objavila na druhom albume skupiny - With the Beatles koncom toho istého roka. Pieseň zaradili aj na album Meet the Beatles!, ktorý vyšiel v USA v roku 1964 a tiež na album A Hard Day's Night (1964). Album Revolver z roku 1966 bol výnimočný tým, že sa na ňom nachádzajú jeho tri pôvodné texty.

Prelomový okamih v jeho kariére nastal počas koncertného turné po Amerike v roku 1965. Jeho priateľ David Crosby zo skupiny The Byrds ho vtedy zoznámil s čarom indiánskej kmeňovej hudby a hudbou citarového majstra Raviho Shankara. Citara ho fascinovala a jednu si dokonca kúpil.

Jeho osobný život sa zvrtol počas natáčania komediálneho muzikálu Help! (1965). Film vznikal na Bahamách a jeden zo stúpencov hinduizmu daroval každému zo skupiny knihu o reinkarnácii. Neznáma kultúra, ako aj hinduizmus ho okamžite pohltili. Vydal sa na púť do Indie so svojou manželkou Pattie. Počas pobytu študoval hru na citare, stretol sa s viacerými guru a navštívil niekoľko posvätných miest.

V lete roku 1969 napísal skladbu Hare Krishna Mantra, ktorá potom vyšla v spolupráci s londýnskym chrámom Radha-Krishna a jeho členmi. Napokon sa zaradila do desiatky najpredávanejších piesní vo Veľkej Británii, Európe a Ázii.

Harrison však nebol úspešný iba v ére Beatles. Po rozpade skupiny sa vydal na sólovú dráhu a vytvoril hity ako My Sweet Lord, All Those Years Age alebo Got My Mind Set on You.

V prvý augustový deň roku 1971 sa uskutočnil Koncert pre Bangladéš, ktorého hlavným organizátorom bol práve Harrison. Pôsobil aj ako filmový producent a v roku 1979 založil spoločnosť Handmade Films. Spoločnosť neskôr vyprodukovala filmy ako Život Briana, v ktorom sám účinkoval, Zlodeji času či Mona Lisa. Herectvo si vyskúšal aj vďaka televíznej paródii skupiny Beatles s názvom The Rutles. V komédii z roku 1978 si s ním vtedy zahral aj legendárny Mick Jagger.

Jeho vzťah s McCartneyim bol vždy komplikovaný. V roku 1974 povedal, že s Lennonom a Starrom si spoluprácu predstaviť vie, ale "McCartneyizmus" už neznesie.

O dva roky neskôr podlomila jeho zdravie hepatitída. Neoslabila ho však natoľko, aby nič nerobil. Jeho najúspešnejší album Thirty Three & 1/3 vyšiel práve koncom 70-tych rokov. Obsahoval hity This Song ako aj Crackerbox Palace.

Jeho prvé manželstvo skončilo krachom a miesto po jeho boku zaujala milovaná Olivia. Dvojici sa narodil syn Dhani Harrison.

V roku 1980 napísal George vlastnú autobiografiu s názvom I Me Mine. O Beatles sa z nej však čitateľ veľa nedozvie. Oveľa viac vypovedá o Harrisonových záľubách, akými boli záhradkárstvo a sledovanie televíznych prenosov z pretekov Formuly 1. V decembri 1980 zomrel Lennon a Harrison napísal na jeho pamiatku skladbu All Those Years Ago. Na jej realizácii spolupracovali aj zvyšní členovia kapely.

V 90-tych rokoch mu lekári diagnostikovali rakovinu. Bývalý fajčiar mal najskôr nález v hrdle a neskôr rakovina zaútočila aj na jeho pľúca. V tridsiaty decembrový deň roku 1999 sa vlámal do jeho vily šialený fanúšik Michael Abram a niekoľko krát ho bodol do hrude. Georgeova manželka bola zhrozená. Abram bol psychicky chorý, pretože mal pocit, že Harrisona zachraňuje v rámci svojej božej misie.

Harrison zomrel v dome svojho priateľa Gavina de Beckera v Los Angeles 29. novembra 2001 vo veku 58 rokov. Smrť pripísali lekári rakovine pľúc a metastázam na mozgu. Jeho telo spopolnili. V roku 2004, tri roky po jeho smrti, ho in memoriam uviedli do Rock´n´rollovej siene slávy.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Astronauti úspešne opravili pokazenú anténu na ISS
<< predchádzajúci článok
Joss Stone poprela, že by chodila na hodiny výslovnosti