Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

08. júna 2018

Ghanská vláda rozpustila asociáciu, krajine hrozí suspendácia vo FIFAIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Accra 8. júna (TASR) - Ghane hrozí, že v stredu nebude hlasovať o usporiadateľovi futbalových majstrovstiev sveta 2026. Vláda rozpustila Ghanskú futbalovú asociáciu (GFA) pre podozrenia zo širokej korupcie a podvodov, vo vyšetrovaní pokračuje polícia.


Medzi zapletenými majú byť podľa televízneho dokumentu aj prezident GFA a člen Rady Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Kwesi Nyantakyi, generálny riaditeľ národnej športovej organizácie NSA, delegáti stretnutí a rozhodcovia. "Podnikli sme okamžité kroky na rozpustenie asociácie, keďže obvinenia sa týkajú najvyšších predstaviteľov GFA a NSA, delegátov a arbitrov. Informovali sme FIFA a Africkú futbalovú konfederáciu (CAF)," priniesla vládne stanovisko agentúra AP. Nyantakyi je zároveň prvý viceprezident CAF.

Očakávalo sa, že Ghana v hlasovaní podporí Maroko proti favorizovanej spoločnej kandidatúre USA, Kanady a Mexika. Rozhodnutie o rozpustení však uviedlo štvrťfinalistu MS 2010 do neistoty. FIFA zvykne suspendovať národné asociácie, pokiaľ vlády zasiahnu do ich činnosti. Podľa dokumentu, ktorý spoločne pripravili miestny novinár Anas Aremeyaw Anas a BBC Africa, zobral Nyantakyi 65.000 amerických dolárov od reportérov vystupujúcich za obchodníkov. Na oplátku mal vybaviť protekciu na výhodné obchody u ghanského prezidenta Nanu Akufa-Adda a ďalších vysokých zástupcov krajiny.

Akufo-Addo videl útržky dokumentu v máji a požiadal políciu, aby vyšetrila podvodné spomenutie jeho mena. Šéfa GFA zadržali a vypočuli. Zábery odhalili rozhodcov a funkcionárov aj z ďalších krajín, ako berú peniaze od novinárov v utajení. Bol medzi nimi aj kenský arbiter Aden Range Marwa, ktorý na základe odhalenia prišiel o účasť na MS v Rusku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NAKA urobila v rámci korupčnej tenisovej kauzy prehliadku v Bratislave
<< predchádzajúci článok
ME v kanoistike: Štvorkajak SR postúpil do finále na 500 m trati

Ghanská vláda rozpustila asociáciu, krajine hrozí suspendácia vo FIFA - diskusné fórum čitateľov