Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júla 2020

Globálne emisie počas pandémie koronavírusu rekordne poklesli, stále to však nestačíPandémia koronavírusu priniesla rekordný globálny pokles emisií v histórii ľudstva. Tvrdí to nová štúdia University of Sydney zverejnená v žurnále Plos One. Rozličné obmedzenia sa postarali o ...Zdieľať
gettyimages 522601127 676x451 12.7.2020  - Pandémia koronavírusu priniesla rekordný globálny pokles emisií v histórii ľudstva. Tvrdí to nová štúdia University of Sydney zverejnená v žurnále Plos One.


Rozličné obmedzenia sa postarali o 4,6 % pokles emisií, čo predstavuje 2,5 gigaton. Znečistenie pevnými časticami kleslo o 3,8 %. Hladiny oxidu dusnatého a oxidu siričitého, ktorý zapríčiňuje respiračné ochorenia, klesli o 2,9 %.

Najhorší šok od veľkej krízy


Najvyššiu úroveň poklesu emisií zaregistrovali v USA a Číne, a to najmä vďaka obmedzeniam leteckej dopravy, zníženiu spotreby energií, vody a plynu.

Štúdia takisto ukázala, že od februára do mája prišlo 147 miliónov ľudí o stále zamestnanie, čo predstavuje 4,2 % celosvetovej pracovnej sily.

Svet tak zažil najhorší ekonomický šok od veľkej hospodárskej krízy, tvrdí spoluautorka štúdie Arunima Malik.

Aj Európa utrpela ekonomický pokles, no nie až také výrazné zníženie emisií, keďže jej hospodárstvo nie je závislé od fosílnych palív až do takej miery.

Emisie sa budú zvyšovať


Dramatický pokles emisií však stále nestačí na obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia do roku 2050.

Aj keby sa podarilo každý rok udržať pokles emisií skleníkových plynov o 4,6 %, v období 2020 až 2030 by museli každý rok klesnúť emisie o ďalšie tri percentá, aby sa obmedzilo globálne otepľovanie a zabránilo sa najextrémnejším dopadom klimatickej krízy. Akonáhle sa však krajiny otvoria, emisie sa budú zvyšovať.

Predtým došlo k výraznému poklesu svetových emisií počas finančnej krízy v roku 2009, ktorá znížila emisie oxidu uhličitého o 0,46 gigaton.


Zdroj: Webnoviny.sk - Globálne emisie počas pandémie koronavírusu rekordne poklesli, stále to však nestačí © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Násilie na ženách je zásadný problém, Slovensko nemá systém jeho prevencie a pomoci obetiam
<< predchádzajúci článok
Pápež František odsúdil rozhodnutie Erdogana, ktorým zmenil chrám Hagia Sofia na mešitu

Globálne emisie počas pandémie koronavírusu rekordne poklesli, stále to však nestačí - diskusné fórum čitateľov