Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. apríla 2013

Globsec prináša na SR debatu o novej transatlantickej agende



Najväčšia konferencia o zahraničnej politike a bezpečnosti v strednej Európe GLOBSEC privíta o už necelý týždeň celosvetovú elitu zahraničnej politiky, aby otvorila spoločne diskusiu o budúcnosti ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 15. apríla (WBN/PR) - Najväčšia konferencia o zahraničnej politike a bezpečnosti v strednej Európe GLOBSEC privíta o už necelý týždeň celosvetovú elitu zahraničnej politiky, aby otvorila spoločne diskusiu o budúcnosti medzinárodných inštitúcií. Estónsky prezident, desiatky európskych ministrov, premiérov ako aj zástupcovia inštitúcií ako OECD, OSCE a OSN pricestujú do Bratislavy, aby sa spolu s viac ako 650 hosťami zo 60 krajín sveta zúčastnili 8. ročníka jedinečného fóra na Slovensku, GLOBSECu, v priestoroch hotela Kempinski River Park.


Lídri z oboch strán Atlantiku budú za jedným stolom hovoriť o krokoch, ktoré musí Európa a Amerika urobiť pre opätovné získanie svojho postavenia ako politický líder, pre konsolidáciu svojich ekonomík a zlepšenie konkurencieschopnosti. Za posledné dva roky sme videli vlády jednotlivých štátov prijímať rýchle opatrenia s cieľom vyriešiť neodkladné problémy. „Hospodárska kríza preukázala zraniteľnosť našich inštitúcií. Vo svete narastajúcej konkurencie potrebuje európsky projekt a transatlantické partnerstvo nevyhnutnú reformu. Žijeme v krehkom a dynamickom svete, svetový poriadok sa mení a naše inštitúcie už nie sú schopné účinne riešiť nové výzvy. Preto je poslaním našej generácie reformovať spoločné inštitúcie, ktoré zaručujú našu bezpečnosť ako aj hospodársku perspektívu,” povedal Róbert Vass, jeden zo zakladateľov GLOBSEC-u a generálny tajomník Slovenskej atlantickej komisie.

„Po rokoch prekonávania každodenných dôsledkov krízy musíme byť dnes schopní pozrieť na budúcnosť európskeho projektu strategickejšie. Je nevyhnutné zadefinovať, akú Európu naozaj chceme,“ dodal Vass. Estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves prispeje do hviezdne obsadeného diskusného panelu, ktorý sa bude venovať definovaniu novej vízie EÚ, spolu s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, podpredsedom EK Marošom Šefčovičom a bývalým ministrom zahraničných vecí Talianska Francom Frattinim.

Okrem toho otázku o perspektívach EÚ a svetového hospodárstva v pokrízovom období otvorí v Bratislave zástupca generálneho tajomníka OECD, Yves Leterme. GLOBSEC 2013 sa dotkne podrobne aj aktuálnej téme Transatlantickej dohody o voľnom obchode, ktorú nedávno oznámil prezident Barack Obama. Zatiaľ čo sa americký kongres pripravuje na hlasovanie o tejto záležitosti v júni, jedni z najvýznamnejší stratégov a tvorcov politík z Bruselu, Washingtonu a strednej Európy budú diskutovať v Bratislave o strategických implikáciách dohody, ktorá sa môže stať zdrojom obnovy transatlantického hospodárstva a konkurencieschopnosti. „Táto dohoda sa môže stať nielen jedným zo základných kameňov transatlantického puta, ale aj normou globálneho obchodu,“ povedal Vass.

GLOBSEC 2013 sa koná v čase, keď sa NATO pripravuje na stiahnutie síl z Afganistanu a tradičné transatlantické bezpečnostné puto je oslabené škrtmi v obranných rozpočtoch európskych krajín a presunom ťažiska americkej zahraničnej politiky na odrazenie bezpečnostných hrozieb v iných častiach sveta ako Sýrii, Iráne či Severnej Kórei. „Bezpečnostné prostredie sa stáva komplexnejšie než kedykoľvek predtým, naši nepriatelia sú neznámi a vzdialenosť stráca význam. Sme radi, že naše pozvanie na tohtoročný GLOBSEC prijala bývalá predsedníčka Britského spoločného spravodajského výboru barónka Neville-Jones. Podelí sa s nami o svoj pohľad na to, ako sa správne pripraviť a reagovať na nové bezpečnostné prostredie,“ dodal Vass. O téme Afganistanu a perspektív prispôsobenia NATO novej realite budú na GLOBSECu debatovať taktiež bývalá hlavná postava misie v Afganistane taliansky minister obrany Giampaolo di Paola, poradca generálneho tajomníka NATO Hüseyin Diriöz ako aj poradca ministra zahraničných vecí USA pre medzinárodnú bezpečnosť Thomas Countrymen.


FÓRUM O GLOBÁLNEJ BEZPEČNOSTI V BRATISLAVE (GLOBSEC)
GLOBSEC, ktorý vznikol v roku 2005 na podnet Slovenskej atlantickej komisie, je každoročne popredným podujatím o globálnych výzvach strednej Európy. Zúčastňuje sa ho vyše 650 osobností bezpečnostnej a zahraničnej politiky viac ako 60 štátov, vďaka čomu sa GLOBSEC radí medzi celosvetovo päť najdôležitejších podujatí svojho druhu. Jeho poslaním je dostať strednú Európu do zorného poľa významných európskych a severoamerických hlavných miest a vysielať stredoeurópsku perspektívu do transatlantickej diskusie. Bližšie informácie nájdete na www.globsec.org

SLOVAK ATLANTIC COMMISSION (SAC)
Slovenská atlantická komisia (SAC) je nezávislou nestrannou mimovládnou organizáciou, ktorá už po dve desaťročia dáva strednej Európe silný hlas v zahraničnopolitickej diskusii. SAC presadzuje prehĺbenie regionálnej, európskej a transatlantickej spolupráce vychádzajúc zo základných hodnôt, predovšetkým demokracie, slobody jednotlivca a právneho štátu. Bližšie informácie nájdete na stránke www.ata-sac.org. Slovenská atlantická komisia nedávno založila svoj nový think-tank Central European Policy Institute (CEPI).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Únia dovolenkuje najmä v Španielsku, Česi na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Polícia zverejnila mapy, Slováci môžu porovnať kriminalitu