23. februára 2019

Goggiová víťazkou zjazdu, problémy s časomerom zamiešali poradím

Na snímke Sofia Goggiová.

Na snímke Sofia Goggiová. Foto: TASR/AP
Crans Montana 23. februára (TASR) - Talianska lyžiarka Sofia Goggiová zvíťazila v sobotňajšom zjazde Svetového pohára v švajčiarskom rezorte Crans Montana. Na druhom mieste skončila domáca Joana Hählenová s mankom 0,36 sekundy. Tretiu priečku obsadila ďalšia Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,46).

Preteky výrazne ovplyvnili problémy s časomerom. Ten sa niekoľkokrát pokazil v cieľovej rovine. Zaujímavosťou je, že iba pri prejazde Švajčiarok. Najviac na to doplatila Rakúšanka Nicole Schmidhoferová, ktorú pôvodne klasifikovali na treťom mieste.

Po prepočítaní a revízii časov však klesla na štvrtú priečku za Gutovú-Behramiovú. Prvé dve pozície zostali bez zmeny, upravili iba rozdiel medzi Goggiovou a Hählenovou z 0,49 na 0,36 sekundy.

Hählenová nebola ďaleko od premiérového triumfu v SP, vedenie je vydržalo až po Talianku. Tá sa postavila na štart s číslom 13, v strednej časti trate si vypracovala náskok, ktorý postupne zveľadila na takmer pol sekundy.

Okrem opakovaných technických problémov sa o dlhšie prerušenie postarala Tiffany Gauthierová. Talianskej pretekárke pri prejazde jednej z bránok nevydržalo koleno a skončila v ochrannej sieti. Nevinne vyzerajúci pád si napokon vyžiadal letecký transport.

Goggiová sa postavila na najvrchnejší stupienok prvýkrát v tejto sezóne, celkovo šiesty raz v SP. Hählenová sa na pódium vrátila po siedmich rokoch.

"Som nadšená. Časté prerušenia nie sú ideálne, bola som z toho nervózna. O tom som šťastnejšia, že som opäť zvíťazila," povedala po pretekoch zlatá medailistka v zjazde zo ZOH 2018 Goggiová.

Úradujúca majsterka sveta v zjazde Slovinka Ilka Štuhecová mala smolu. Odštartovala ako prvá, no preteky nedokončila, keď nezvládla náročnejšiu technickú pasáž v strednej časti trate a spadla. Výsledky neboli stále oficiálne ani po dvoch hodinách od skončenia pretekov.