Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. augusta 2014

Google plánuje vystužiť podmorské káble kvôli žraločím útokom



Spoločnosť Google vystužuje svoje podmorské internetové káble podobným materiálom, aký sa používa v nepriestrelných vestách, aby ich ochránila pred častými a zatiaľ ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Londýn 17. augusta (TASR) - Spoločnosť Google vystužuje svoje podmorské internetové káble podobným materiálom, aký sa používa v nepriestrelných vestách, aby ich ochránila pred častými a zatiaľ nevysvetlenými útokmi žralokov. Oznámil to britský spravodajský portál telegraph.co.uk.


Google má v pláne zabezpečiť týmto spôsobom takmer 160-tisíc kilometrov transoceánskych optických liniek, ktoré vlastní po celom svete. Optické vlákna používajú na transoceánsky prenos dát laser a umožňujú tak prenosové rýchlosti približne 100-násobne rýchlejšie než klasické medené vodiče. Je tu však háčik: sú vyrobené z krehkého kremičitého skla a náchylné na poškodenie. A ako ukázala prax, z neznámych dôvodov priťahujú žraloky.

Noviny New York Times informovali už v roku 1987, že žraloky prejavujú "nevysvetliteľnú chuť" na vtedy ešte novú technológiu, pričom žraločie zuby zapríčinili minimálne štyri výpadky siete prepájajúcej Spojené štáty s Európou a Japonskom. "Jediné zahryznutie do podmorskej linky, ktorá má hrúbku približne záhradnej hadice, si môže vyžiadať 250-tisíc dolárov a viac v opravách," písalo sa vo vtedajšej štúdii.

Dôvody, prečo žraloky hryzú do káblov nie sú presne známe. Hovorca spoločnosti AT&T opisoval v roku 1987, ako sa snažili chytať žralokov a počas následných pokusov zistiť, či prejavia záujem o káble. "Mali takého poriadne veľkého žraloka na palube a snažili sa ho nasilu kŕmiť kusmi kábla a sledovať, ako bude reagovať. Ukázalo sa však, že z kábla príliš nadšený nebol," uviedol.

To viedlo niektorých výskumníkov k záveru, že žraloky v skutočnosti priťahujú samotné dáta prenášané cez vlákna, resp. elektromagnetické signály, ktoré vyžarujú zosilňovače optických vlákien. Žraloky sú totižto schopné vnímať elektromagnetické žiarenie, ktoré vyžarujú ryby a iné živočíchy, patriace medzi potravu týchto podmorských predátorov. Elektromagnetické signály zosilňovačov transoceánskych liniek ich zrejme mätú a omylom ich vyhodnocujú ako živý organizmus - a chcú ho ochutnať.

Google plánuje vystužiť vlákna materiálom "podobným kevlaru". Spoločnosť tento týždeň oznámila výstavbu novej siete medzi Spojenými štátmi a Japonskom. Mala by mať prenosovú kapacitu 60 terabitov za sekundu a prepojiť obe krajiny cez Tichý oceán.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež František vyzýva na nadviazanie bratských vzťahov s Pekingom
<< predchádzajúci článok
Dodávky zbraní ukrajinským separatistom musia skončiť