Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. augusta 2011

Goran Hadžič odmietol vinu za vojnovú masakru



Bývalého vodcu chorvátskych Srbov Gorana Hadžiča, ktorého Srbsko vydalo haagskemu tribunálu pre vojnové zločiny, v stredu opäť predviedli pred sudcu, aby sa mohol vyjadriť k svojim obvineniam. ...



Zdieľať
goran hadzic HAAG 24. augusta (WEBNOVINY) - Bývalého vodcu chorvátskych Srbov Gorana Hadžiča, ktorého Srbsko vydalo haagskemu tribunálu pre vojnové zločiny, v stredu opäť predviedli pred sudcu, aby sa mohol vyjadriť k svojim obvineniam.


Na otázku, či sa cíti byť vinný z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktoré mal spáchať počas vojny v Chorvátsku v prvej polovici 90. rokov, odpovedal záporne.

Hadžič tak na svojom druhom pojednávaní pred tribunálom splnil ďalšiu podmienku pre otvorenie samotného procesu. Pri prvom predvedení sa k svojej vine či nevine odmietol vyjadriť.

Päťdesiatdvaročný Hadžič je posledným zo 161 vysoko postavených osôb, na ktorých vydal zatykač Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY). V čase, keď pôsobil ako prezident samozvanej Republiky Srbská Krajina, zabili vojská pod jeho velením 250 Chorvátov a ďalších príslušníkov nesrbských menšín.

Všetkých ešte predtým násilne odviezli z nemocnice vo Vukovare po tom, ako mesto v novembri 1991 dobyli Srbi po trojmesačnom obliehaní. Dobývanie Vukovaru počas chorvátskej vojny patrí k najkrvavejším momentom konfliktu v Juhoslávii.


.
Zoznam najprominentnejších osôb, ktoré predstúpili pred ICTY

Goran Hadžič
Pripisujú mu okrem iného aj nepriamu zodpovednosť za obliehanie Vukovaru, ktoré sa do dejín juhoslovanskej vojny zapísalo ako jedna z najkrvavejších kapitol. V roku 1991 z tamojšej nemocnice Srbi odviedli viac ako 250 príslušníkov iných juhoslovanských menšín - predovšetkým Chorvátov - a 250 z nich zmasakrovali. Hadžiča zatkli len necelé dva mesiace po nájdení bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča. Jeho dolapenie bolo pritom kľúčovou podmienkou pre pokrok Srbska v rokovaniach o vstupe do Európskej únie.


Slobodan Miloševič
Bývalého juhoslovanského prezidenta zatkli v apríli 2001. Obvinili ho najmenej zo 60 prípadov genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov za úlohu vo vojne v Chorvátsku (1991-1995), Bosne (1992-1995) a Kosove (1998-1999). Miloševič zomrel prirodzenou smrťou vo veku 64 rokov 11. marca 2006 v záchytnom centre v Haagu po štyri roky trvajúcom procese, ktorý bol pre jeho zlý zdravotný stav často prerušovaný.

Biljana Plavšičová
Nahradila Karadžiča v kresle bosnianskosrbského prezidenta. Išlo o jedinú ženu, ktorú ICTY obvinil. Politička sa k obvineniam z politického prenasledovania priznala, za čo ju v roku 2003 odsúdili. V roku 2009 ju po 8 rokoch pustili na slobodu po tom, ako si odpykala dve tretiny z 11-ročného trestu. Plavšičová sa v roku 2001 dobrovolne vydala spravodlivosti, spolupracovala s ICTY a priznala podiel na plánování etnických čistiek v Bosne v rokoch 1992 až 1995. Ako hlavného strojcu zločinov označila niekdajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča.

Ratko Mladič
Bývalého bosnianskosrbského vojenského veliteľa nazývaného "mäsiar Balkánu" zatkli v severovýchodnom Srbsku 26. marca po 16 rokoch na úteku. Šesťdesiatdeväťročný Mladič čelí pred ICTY obvineniam z genocídy a vojnových zločinov, ktorých sa mal dopustiť riadením masakry v Srebrenici ako aj pri obliehaní Sarajeva počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995.

Radovan Karadžič
Bývalého politického lídra bosnianskych Srbov zatkli v júli 2008 po 13 rokoch na úteku. Karadžič je považovaný za "architekta" masakry vo vojne v Bosne. Obvinili ho z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v procese, ktorý sa začal 26. októbra 2009. Odsúdili ho tiež za úlohu počas masakry v Srebrenici a na obliehaní Sarajeva.

Ante Gotovina
Bývalý chorvátsky generál, ktorého v Chorvátsku považujú za hrdinu za úlohu, ktorú zohral v chorvátskej vojne za nezávislosť v rokoch 1991-1995. V apríli 2010 ho odsúdili na 24 rokov väzenia za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny spáchané v auguste 1995. Gotovina požiadal o odvolací súd. Gotovina riadil operáciu Búrka, počas ktorej chorvátske sily prevzali pred koncom vojny kontrolu nad Republikou Srbskou Krajinou.

Zdravko Tolimir
Bývalého srbského generála zatkli v máji 2007 v Bosne-Hercegovine. Súd s ním pred ICTY sa začal 26. februára 2010. Tolimir bol členom vysokého velenia bosnianskosrbskej armády. Zodpovedá sa za genocídu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny. Podľa obvinení Tolimir vedel o plánovaných čistkách v enklávach Srebrenica a Zepa, pričom sa na nich dobrovoľne zúčastnil.

Momčilo Perišič
Bývalý srbský generál a veliteľ generálneho štábu juhoslovanskej armády. Je obvinený zo zapojenia sa do ostreľovania Sarajeva a strieľania do civilistov v Sarajeve a Záhrebe. Zodpovedá sa aj z účasti na masakre v Srebrenici. Začiatkom roka prokurátori žiadali pre neho doživotný trest.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Víťazo elektronickej aukcie na inštaláciu 2 turbosústrojov
<< predchádzajúci článok
Slnko je dobrý sluha, ale zlý pán pre psoriatika