Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. júna 2011

Gréci zatiaľ peniaze nedostanú, rozhodli ministri



Ministri financií eurozóny v pondelok odložili rozhodnutie ...



Zdieľať
papandreou Grécky premiér George Papandreou ako bábka, ktorá sa podriaďuje EÚ a MMF, aj takto vidia svojho premiéra obyvatelia Grécka.Foto: SITA, AP

LUXEMBURG 20. júna (WEBNOVINY) - Ministri financií eurozóny v pondelok odložili rozhodnutie o uvoľnení ďalších 12 mld. eur z úverového programu pre Grécko a vládu v Aténach vyzvali, aby najskôr zaviedla prísne úsporné opatrenia. Vo vyhlásení zverejnenom po rokovaniach z noci na pondelok ministri uviedli, že s vyplatením peňazí počítajú v polovici júla. V tomto termíne ich krajina potrebuje, aby sa vyhla platobnej neschopnosti.


Náklady na pomoc Grécku majú znášať aj súkromní investori

Ministri sa zároveň zhodli na potrebe nového plánu pre Grécko nad rámec súčasného úverového programu v sume 110 mld. eur, ktorý schválili medzinárodní veritelia Aténam minulý rok v máji. Náklady ďalšej pomoci Grécku majú okrem oficiálnych veriteľov znášať na dobrovoľnej báze aj súkromní investori. Bližšie údaje o rozsahu plánu ani o prípadnej úprave podmienok splatnosti gréckych pôžičiek vyhlásenie neobsahuje.

Grécky premiér George Papandreou vyzval v nedeľu na prijatie úsporného plánu s cieľom zabrániť "katastrofe" v podobe platobnej neschopnosti krajiny. "Násilný bankrot alebo odchod od eura by mal okamžite katastrofálne následky pre domácnosti, banky a dôveryhodnosť krajiny," povedal Papandreou v gréckom parlamente na začiatku rozpravy o vyslovení dôvery novému vládnemu kabinetu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NATO priznáva omyl a smrť civilistov
<< predchádzajúci článok
Nebo nad Tatrami ovládnu lietajúce stroje