Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. novembra 2015

Grécko dostáva od ESM okamžitú pomoc na stabilizáciu rozpočtu



Holandský minister financií a predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, archívne foto



Zdieľať
Holandský minister financií a predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, archívne foto Foto: TASR/AP/Phil Nijhuis
Brusel 24. novembra (TASR) - Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) dáva Grécku k dispozícii 12 miliárd eur. Zo sumy dostávajú Atény ihneď dve miliardy na stabilizáciu svojho rozpočtu. Agentúra DPA sa odvoláva na pondelkové (23. 11.) vyjadrenie šéfa ESM Klausa Reglinga po skončení rokovania ministrov financií eurozóny.


Zvyšných 10 miliárd eur je určených na pomoc veľkým gréckym bankám. Regling naznačil, že suma pre posilnenie bánk sa zrejme celá nevyčerpá. Podľa diplomatov budú potrebovať najviac šesť miliárd eur.

Šéf ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem varoval pred ďalším odďaľovaním plnenia gréckeho záchranného programu. "Stratili sme veľa času," povedal. S Aténami bude treba hovoriť o ďalších reformách a o kontrole programu, ktorý sa dohodol v lete.

Rokovania o znížení dlhového bremena Grécka sa budú môcť začať až v úvode budúceho roka. Aténam hrozí, že ich dlhové bremeno čoskoro dosiahne 200 % hrubého domáceho produktu krajiny, hoci limit naň je maximálne 60 % (HDP).

V rámci tretieho záchranného balíka sa počíta s tým, že Atény dostanú pomoc v hodnote 86 miliárd eur. V auguste zo sumy už dostali 13 miliárd eur.

Útoky v Paríži a teroristické hrozby v Belgicku podľa Dijsselbloema nespomalia konjunktúru. "Hospodárstvo eurozóny je teraz veľmi silné. Domnievam sa, že terajšie udalosti nebudú mať naň nijaký vplyv" uviedol Holanďan.

Euroskupina sa v pondelok radila o návrhoch štátnych rozpočtov svojich členov na rok 2016. Silný nátlak sa vyvíjal na Španielsko, ktoré má zlepšiť svoj návrh rozpočtu. Dijsselbloem kritizoval, že Portugalsko ešte nemá nijaký návrh rozpočtu na nasledujúci rok. "To sa musí čo najrýchlejšie zmeniť," dodal šéf skupiny. Veľké nedostatky v rozpočtoch majú aj Rakúsko, Taliansko a Litva, ktoré zrejme pravidlá Paktu rastu a stability EÚ nesplnia. Rozhodnutie, čo bude s nimi ďalej, sa prijme až na budúci rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéf Slovak Business Agency Šafárik rezignoval na svoju funkciu
<< predchádzajúci článok
Poplatok za rozvoj sa bude podľa IUR platiť aj za zateplenie bytovky