Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. novembra 2010

GRÉCKO: Na modliacich sa moslimov zaútočili radikáli



Desiatky krajne pravicových radikálov za pomoci miestnych obyvateľov napadli v utorok v centre Atén moslimov zhromaždených k modlitbám. Hádzali na nich ...



Zdieľať
moslimovia Moslimovia v GréckuFoto: SITA/APATÉNY 16. novembra (WEBNOVINY) - Desiatky krajne pravicových radikálov za pomoci miestnych obyvateľov napadli v utorok v centre Atén moslimov zhromaždených k modlitbám.


Hádzali na nich vajíčka, nadávali im a rozhadzovali letáky s vyobrazeným prasaťom, teda zvieraťom, ktoré islam považuje za nečisté. Moslimov, ktorých sa k modlitbám zhromaždilo niekoľko stoviek, chránili pred útočníkmi policajti.

Agentúra Reuters cituje 30-ročného moslimského prisťahovalca Šamasúla, podľa ktorého sa aténski moslimovia už boja chodiť na spoločné modlitby. "Miestni sa nám vyhrážajú, že nás zabijú," hovorí Šamasúl. Miestna obyvateľka, 56-ročná Margarita Vassilatouová, má na vec iný názor: "Toto nie je život! Bojíme sa ich. Viacerí z nich sú zločinci, nosia nože a predávajú drogy," zverila sa zahraničným novinárom.

V Grécku žije asi milión moslimov, s výnimkou oblastí susediacich s Tureckom však nemajú k dispozícii mešitu. Proti ich stavbám je väčšia časť väčšinovej spoločnosti, ktorá sa hlási ku gréckej ortodoxnej cirkvi.

Slováci chytili na hraniciach Grécka migrantov i prevádzačov
Slovenskí policajti na grécko-tureckej hranici hneď v prvej hliadke zachytili 140 migrantov a dvoch prevádzačov. Následne vypátrali miesto prevozu migrantov, kde sa im podarilo zachytiť riečny čln použitý na pašovanie migrantov. Situácia na grécko-tureckej hranici je kritická, denne tam hraničná polícia zachytí 200 až 300 migrantov, ktorí po nelegálnom prekročení schengenskej hranice migrujú ďalej.

Ako informovala agentúru SITA Lucia Garajová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR, vo väčšine prípadov Grécko nie je ich cieľovou krajinou, a preto je v záujme všetkých členských štátov dostať situáciu pod kontrolu, a zároveň dbať na dodržiavanie ľudských práv.

Grécko požiadalo o krátkodobú operačnú pomoc na grécko-tureckej hranici, Európska agentúra Frontex povolala do krízovej oblasti rýchle pohraničné zásahové tímy, takzvané Rabit tímy (Rapid Border Intervention Teams), ktoré tvoria špeciálne vyškolení policajti pohraničnej polície členských štátov, ktorí zasahujú v prípade, že niektorý členský štát čelí extrémnemu tlaku nelegálnych migrantov na vonkajšiu schengenskú hranicu.

V Grécku je v súčasnosti z 24 členských krajín a krajín pridružených k schengenu vyslaných 175 expertov na hraničnú kontrolu a hraničný dozor. Slovenská republika začiatkom novembra vyslala troch členov národnej rezervy Rabit tímu a ďalší traja sú pripravení na vyslanie v najbližších dňoch spolu s technickým vybavením. Malo by ísť o patrolovacie vozidlá a prístroje na nočné videnie.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fidesz nás neberie vážne, trápi sa Jobbik
<< predchádzajúci článok
Belmondo v kampani HZDS stál 10 miliónov korún