Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2012

Grécko schválilo rozpočet na rok 2013


Tagy: Grécko

Grécky parlament v nedeľu schválil úsporný rozpočet na budúci rok, ktorý je jednou z podmienok uvoľnenia medzinárodnej finančnej pomoci. S podporou všetkých troch strán konzervatívnej ...Zdieľať
grecki poslanci odhlasovali rozpocet ATÉNY 12. novembra (WEBNOVINY) - Grécky parlament v nedeľu schválil úsporný rozpočet na budúci rok, ktorý je jednou z podmienok uvoľnenia medzinárodnej finančnej pomoci.


S podporou všetkých troch strán konzervatívnej vlády premiéra Antonisa Samarasa prešiel návrh zákona jednoduchšie ako stredajšie hlasovanie o balíku úspor, pri ktorom sa niektorí partneri z koalície hlasovania zdržali. Krajina počíta v rozpočte na budúci rok s poklesom ekonomiky o 4,5 % a rozpočtovým deficitom na úrovni 5,2 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje pokles oproti tohtoročným očakávaným 6,6 % HDP.

Atény pri kalkulácií údajov o deficite počítajú s tým, že veritelia predĺžia čas na zníženie schodku verejných financií o dva roky výmenou za nové úsporné opatrenia. Najvýraznejšie plánuje vláda v budúcom roku škrtať v oblasti dôchodkov a na mzdách vo verejnom sektore.

Schválenie rozpočtu a balíka úsporných opatrení je nevyhnutné na uvoľnenie ďalšej tranže z medzinárodnej pomoci Európskej únie a Medzinárodného menového fondu. Samaras ďalej tvrdí, že očakáva odobrenie tranže v dohľadnom čase, avšak vo všeobecnosti sa neočakáva, že by sa o tom rozhodlo v pondelok na stretnutí ministrov financií eurozóny v Bruseli.

Obrazom: Grécky parlament schválil rozpočet na nasledujúci rok


"Je veľmi, veľmi veľká pravdepodobnosť, že prebehne ešte druhé kolo rokovaní, na ktorom dohoda dostane konečnú podobu,“ povedal vyšší predstaviteľ EÚ. Ministri financií menovej únie sa v pondelok stretnú a ich hlavnou témou majú byť rokovania o uvoľnení tranže z medzinárodnej pomoci pre Atény, ktorá bola zmrazená po tom, ako krajina zišla z cesty sľúbených reforiem a fiškálnej konsolidácie.

Tagy: Grécko
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnanosť v priemysle klesla, práca pribudla v službách
<< predchádzajúci článok
Na Slovensko pricestuje bulharský premiér