Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2019

Grécky premiér vyzval na hlasovanie o vyslovení dôvery svojej vláde



Grécky premiér Alexis Tsipras.



Zdieľať
Grécky premiér Alexis Tsipras. Foto: TASR/AP
Atény 13. januára (TASR) - Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu vyzval grécky parlament na "okamžité" hlasovanie o vyslovení dôvery jeho vláde, ktorú pre nesúhlas so zmluvou o zmene názvu susedného Macedónska v nedeľu opustil minister obrany Panos Kammenos.


Demisiu Kammenosa, ktorý je súčasne aj predsedom nacionalistickej strany Nezávislí Gréci (ANEL), Tsipras prijal. Vzal na vedomie aj jeho oznámenie, že ANEL vystupuje z koalície s Koalíciou radikálnej ľavice (SYRIZA).

Podľa agentúry AP Tsipras v nedeľu súčasne informoval, že Kammenosa na poste ministra obrany vystrieda admirál Evangelos Apostolakis, predseda zboru náčelníkov štábov gréckej armády.

Oznámenie o Kammenosovej demisii prišlo po tom, ako macedónsky parlament schválil v piatok večer novelizáciu ústavy, ktorá umožní zmenu oficiálneho názvu krajiny na Republika Severné Macedónsko v súlade s dohodou urovnávajúcou dlhoročný spor s Gréckom.

O zmluve s Macedónskom musí teraz hlasovať aj grécky parlament. Práve z tohto dôvodu sa v nedeľu Tsipras stretol s Kammenosom, od ktorého žiadal jednoznačné vyjadrenie, či ANEL pri hlasovaní v parlamente zmluvu podporí.

Kammenos v reakcii na to uviedol, že podáva demisiu. Súčasne oznámil aj odchod svojej strany ANEL z koalície. Spresnil tiež, že poslanci ANEL budú proti vysloveniu dôvery Tsiprasovej vláde. Vysvetlil, že "hoci ide o kabinet, ktorý ako prvý v Grécku bojoval s korupciou a dal Grékom nádej, ak by ANEL hlasoval za dôveru, znamenalo by to, že podporuje zmluvu so Skopje". "To nie je zmluva, ale kapitulácia," vyhlásil.

Exminister ubezpečil, že ANEL bude aj naďalej plniť mandát získaný vo voľbách od voličov.

Dodal, že ANEL žiada celoštátne referendum o zmluve uzavretej medzi Gréckom a Macedónskom. Kammenos chce, aby sa toto referendum konalo koncom mája - v deň volieb do Európskeho parlamentu.

Názvoslovná zmena nasleduje po dohode so susedným Gréckom, ktoré je v takomto prípade zaviazané podmienkami stiahnuť svoje námietky proti vstupu Macedónska do NATO a potenciálne aj do Európskej únie. Cieľom celej tejto procedúry je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
E. Tomáš: Obštrukcie pri voľbe ústavných sudcov by boli necitlivé
<< predchádzajúci článok
Hunčík: Je dôležité, akým smerom sa bude uberať stredoeurópsky región