Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

23. februára 2007

Greenpeace aj Matka Zem sú proti dostavbe jadrových blokov



Predstavitelia ochranárskej organizácie Greenpeace sú presvedčení, že bez verejného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie je dostavba 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Predstavitelia ochranárskej organizácie Greenpeace sú presvedčení, že bez verejného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie je dostavba 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce neprijateľná a nelegitímna. Dnešné oficiálne oznámenie o dostavbe blokov je preto podľa nich predčasné a nepodložené. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Greenpeace Juraj Rizman.

Podľa Greenpeace bude pre ENEL a Slovenskú republiku v rámci Európskej únie (EÚ) mimoriadne problematické uviesť do prevádzky reaktor, ktorého bezpečnostná koncepcia je stará 40 rokov a pre zastarané technické parametre a rozostavanosť sa ani technicky nedá modernizovať. S ohľadom na túto skutočnosť, ako aj na legálnu stránku veci podnikne organizácia Greenpeace všetky dostupné kroky k zastaveniu projektu dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Ochranári poukazujú na fakt, že štúdia uskutočniteľnosti, ktorá má posúdiť technickú, bezpečnostnú a ekonomickú stránku projektu, by mala byť dokončená až v apríli. Zástupcom Greenpeace túto informáciu pred dvoma týždňami, počas osobného stretnutia, potvrdil generálny riaditeľ SE Paolo Ruzzini. Environmentalisti navyše zdôrazňujú, že v Európskej únii nie je možné stavať jadrové reaktory, bez verejného posúdenia vplyvov na životné prostredie, ktoré v prípade 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa zatiaľ ani len nezačalo. „Posudzovanie vplyvov na životné prostredie je na Slovensku i v rámci celej EÚ štandardne požadované i u menej závažných projektov, ako je výstavba jadrových reaktorov. Nevieme si predstaviť, že by si spoločnosť ENEL mohla dovoliť postaviť v únii atómovú elektráreň bez tohto procesu," uvádza sa v správe ochranárov. Podľa Greenpeace samotný fakt, že slovenská vláda poukazuje na to, že stavebné povolenie bolo vydané v roku 1986, a teda dostavba 3. a 4. bloku pod túto modernú demokratickú legislatívu nespadá, je čistým pokrytectvom a zjavným obchádzaním platných zákonov.

Občianske združenie (OZ) Za Matku Zem je presvedčené, že posledné správy o dostavbe 3. a 4. bloku v jadrovej elektrárni v Mochovciach sú dôkazom, že ENEL stále viac podlieha tlaku jadrovej loby a stráca zmysel pre následky svojho rozhodnutia.

Predstavitelia OZ nesúhlasia s dostavbou 3. a 4. bloku v Mochovciach, pretože podľa nich ide o neefektívnu investíciu do reaktorov s dizajnom starým 40 rokov. Sú presvedčení, že ďalšie jadrové bloky zaťažia krajinu bezpečnostnými rizikami vo svete, kde je pre terorizmus jadrový zdroj lákavým cieľom. Agentúru SITA informoval koordinátor programu Energia OZ ochrancov životného prostredia a ľudských práv Za Matku Zem Pavol Široký.

Reaktory podľa predstaviteľov OZ vyprodukujú ročne desiatky ton vysoko rádioaktívneho odpadu, na ktorý jadrový priemysel nemá riešenie. "Z pohľadu bezpečnosti krajiny je lepšie elektrinu dovážať a zbaviť sa tak extrémneho bremena likvidácie jadrových elektrární a vysoko rádioaktívneho odpadu," uviedol Široký.

Ako sa ďalej v správe OZ uvádza, ešte minulý rok ENEL tvrdil, že dostavba rektorov by bez štátnej podpory vygenerovala stratu po 40-ročnej prevádzke vo výške takmer dve miliardy korún. Zrazu sa už hovorí o rentabilite dostavby. Tieto skutočnosti podľa predstaviteľov OZ Za Matku Zem jasne dokazujú prehnaný tlak jadrového priemyslu a vstup politických špičiek do trhu s energiami. "Už v súčasnosti je jasné, že straty spôsobené Mochovcami zaplatia daňoví poplatníci," tvrdí OZ.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bruselské letisko po bombovom poplachu opäť v prevádzke
<< predchádzajúci článok
Štrajk letových dispečerov naďalej pokračuje

Greenpeace aj Matka Zem sú proti dostavbe jadrových blokov - diskusné fórum čitateľov

Dokedy23.2. 21:33:14