Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. apríla 2011

Greenpeace upozornila na následky Černobyľu



Aktivisti Greenpeace zorganizovali na bratislavskom Hlavnom námestí výstavu fotografií od fotografa Roberta Knotha pri príležitosti 25. výročia havárie v jadrovej elektrárni v Černobyle. Výstava zobrazuje bežný život ľudí v ...



Zdieľať
greenpeace Aktivisti Greenpeace zorganizovali na bratislavskom Hlavnom námestí výstavu fotografií od fotografa Roberta Knotha pri príležitosti 25. výročia havárie v jadrovej elektrárni v Černobyle. Výstava zobrazuje bežný život ľudí v postihnutých oblastiach a ich problémy, ktoré pretrvávajú aj 25 rokov od havárie. Bratislava, 26.apríl 2011. Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) - Černobyľská jadrová katastrofa sa odohrala presne pred štvrťstoročím a aj po dvadsiatich piatich rokoch sú stále veľké územia nielen na Ukrajine, ale napríklad aj v Bielorusku a Rusku kontaminované nadmernou radiáciou, predovšetkým rádioizotopmi cézia či stroncia.


Tvrdí to organizácia Greenpeace, ktorá na to chce upozorniť výstavou fotografií Roberta Knotha. Nafotil ich tento rok v oblastiach postihnutých černobyľskou haváriou.

"Kde ľudia stále musia jesť kontaminované mlieko, hríby alebo rôzne lesné plody," uviedol Pavol Široký z Greenpeace a dodal, že "tieto kontaminácie výrazne prevyšujú limity, ktoré sú povolené." Fotografie, z ktorých niektoré sú aj z miest 300 kilometrov vzdialených od Černobyľu, dokumentujú prípady ľudí trpiacich následkami havárie. Výstava ukazuje, že aj po štvrťstoročí od udalosti rádioaktivita naďalej ohrozuje miestne obyvateľstvo. Fotografie vystavujú v Bratislave na Hlavnom námestí.


Ani 25 rokov nestačilo

Široký označil za paradox, že práve tento rok Ukrajina zrušila monitorovanie potravín a územia s odôvodnením, že je irelevantné naďalej merať radiáciu predovšetkým vo vzdialenejších územiach.

Greenpeace poukazuje na prieskumy, ktoré v oblasti robil. „V marci 2011 skupina expertov Greenpeace navštívila niekoľko miest v Rivnenskej a Žitomyrskej oblasti, aby otestovala vzorky potravín, ktoré tvoria značnú časť miestnej stravy. Dokonca aj po 25 rokoch ľudia, ktorí žijú až stovky kilometrov od Černobyľu, sú stále vystavení nebezpečným úrovniam radiácie prostredníctvom miestnych zdrojov potravy“, povedala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Ľudia nemajú možnosť, ako si skontrolovať kvalitu potravín, ktoré majú z týchto území, pretože radiáciu nie je cítiť, nie je ju vidieť.Pavol Široký

Radiační experti Greenpeace na Ukrajine objavili vysokú úroveň rádioaktívnej kontaminácie v niekoľkých typoch základných potravín aj 25 rokov po černobyľskej katastrofe. Odobraté boli aj vzorky potravín z niekoľkých ďalších lokalít v Kyjeve a jeho okolia pre účely porovnania. Celkovo bolo 114 vzoriek potravinových produktov buď zakúpených na miestnych verejných trhoch alebo poskytnutých pre analýzu miestnymi farmármi. V jednej dedine v regióne Rivnenska našiel Greenpeace izotop cézia-137 v 93 percentách vzoriek mlieka s úrovňou prekračujúcou ukrajinské normy pre deti až 16-násobne.

"Ľudia nemajú možnosť, ako si skontrolovať kvalitu potravín, ktoré majú z týchto území, pretože radiáciu nie je cítiť, nie je ju vidieť," hovorí Široký a dodáva, že "jediná možnosť, ako mohli zistiť, že je nejaký problém, bola práve štátna monitorovacia sieť".


Fukušima - nová hrozba

Únik rádioaktivity v dôsledku výbuchu v černobyľskej jadrovej elektrárni na Ukrajine kontaminoval 18 tisíc kilometrov štvorcových poľnohospodárskej pôdy a asi 35 tisíc kilometrov štvorcových lesov. "Vo Fukušime sme už teraz svedkami podobnej situácie, pretože sa objavujú informácie o kontaminácii mlieka a zeleniny. Aby sme sa vyhli dôsledkom budúcich jadrových katastrof ako Černobyľ a Fukušima, vlády musia začať investovať do energetickej efektívnosti, čistých a bezpečných obnoviteľných zdrojov a zamerať sa na postupné odstavenie jadrových reaktorov.

Jadrový priemysel nám stále nahovára, že sa nič nemôže stať, ale realita je iná. Žiaden reaktor nie je bezpečný a z nešťastných udalostí v Černobyle a Fukušime by sme sa mali poučiť," doplnila

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Susedné meny si mierne polepšili
<< predchádzajúci článok
Nový zákon o liekoch údajne zvýhodní lekárne laikov